Hlavní obsah
Vlak převážel ropu z nalezišť na severu Kanady do USA. Foto: Doug Bellfeuille/Minnesota Pollution Control Agency/, Reuters

Přes 110 000 litrů ropy uniklo ve středu do půdy na západě amerického státu Minnesota při nehodě nákladního vlaku, který převážel surovinu z nalezišť na severu Kanady do USA. Vlak dlouhý půldruhého kilometru vykolejil a 14 jeho vagonů se převrátilo.

Vlak převážel ropu z nalezišť na severu Kanady do USA. Foto: Doug Bellfeuille/Minnesota Pollution Control Agency/, Reuters
V USA vykolejil vlak s ropou, 110 000 litrů uniklo

Sanační práce podle amerických úřadů komplikují nízké teploty, v jejichž důsledku je zasažená půda promrzlá.

Podle agentury Reuters jde o první vážnější ekologickou havárii od roku 2010, kdy se ropa do Spojených států začala převážet z Kanady ve vlakových cisternách. Nutnost alternativní přepravy si vyžádala rostoucí těžba na severu kanadské provincie Alberta, kde jsou velká naleziště dehtových písků obsahujících ropu. Klasické ropovody objemu vytěžené suroviny nestačí.

V roce 2012 dodávala Kanada do USA denně 40 000 barelů ropy z dehtových písků. Ochránci životního prostředí namítají, že železniční přeprava ropy je nebezpečná, i když ekonomicky výhodná. Loni se objem ropy dovážené do USA ve vlakových cisternách zdvojnásobil.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků