Hlavní obsah
Demonstrace za práva imigrantů Foto: Larry Downing, Reuters

Výbor amerického Senátu schválil v noci na středu nový imigrační zákon, který umožní miliónům ilegálních imigrantů získat občanství. Celý Senát by měl o nové legislativě začít debatovat v červnu, uvedla agentura Reuters. Jestliže zákon projde, půjde o nejzásadnější změnu amerického imigračního systému od roku 1986.

Demonstrace za práva imigrantů Foto: Larry Downing, Reuters
V USA mění přístup k imigrantům

Nový zákon ulehčuje pravidla pro legální získávání zahraničních pracovníků. Zároveň umožňuje usnadnit cestu k získání občanství pro 11 milionů ilegálních imigrantů žijících ve Spojených státech.

Americký prezident Barack Obama schválení zákona ihned uvítal. Jak uvedl, rozhodnutí výboru je v souladu s jeho postoji, imigrační systém v zemi je totiž potřeba co nejdříve "opravit". "Žádný ze členů výboru nedostal to, co chtěl. To ani já. Ale dlužíme americkému lidu, aby na konci byl ten nejlepší možný výsledek," prohlásil americký prezident.

Výbor zákon, který má téměř 900 stránek, odhlasoval poměrem třináct ku pěti. Analytici odhadují, že Senát čekají příští měsíc dramatické debaty. Už schvalování ve výboru bylo doprovázeno některými dramatickými kroky. Například šéf výboru, demokratický senátor Patrick Leahy, jen chvíli před hlasováním stáhl svůj dodatek, ve kterém navrhoval, aby američtí občané mohli pro své partnery stejného pohlaví, kteří žijí v cizině, získat automaticky trvalý pobyt v zemi. Přistoupil na návrh ostatních, že by tento dodatek mohl "pohřbít" celý zákon.

O změnu imigračního zákona usiloval již George Bush, ale neprosadil ho kvůli odporu konzervativního křídla republikánů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků