Hlavní obsah
Foto: David Mcnew, Reuters

V Kalifornii, Massachusetts a Nevadě legalizovali užívání marihuany

Tři americké státy - Kalifornie, Massachusetts a Nevada - schválily v lidovém hlasování užívání marihuany pro rekreační účely. Další tři státy - Florida, Severní Dakota a Arkansas - souhlasily s jejím užitím pro lékařské účely.

Foto: David Mcnew, Reuters
V Kalifornii, Massachusetts a Nevadě legalizovali užívání marihuany

Američané kromě volby hlavy státu, poslanců Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu a 12 guvernérů na řadě míst rozhodovali v referendech o různých otázkách celostátního i ryze místního charakteru.

Dospělí starší 21 let budou moci v Kalifornii, nejlidnatějším státě USA, vlastnit unci (28,35 gramu) marihuany a pěstovat šest rostlin. K rekreačním účelům se bude moci konopí užívat i v Massachusetts a v Nevadě. Jasno zatím není v Maine a Arizoně, kde se o stejné otázce rovněž hlasovalo.

Užívání marihuany k rekreačním účelům je legální už v Coloradu, Washingtonu, Oregonu, na Aljašce a v oblasti hlavního města Washingtonu.

Colorado schválilo eutanazii

Na Floridě, v Severní Dakotě a Arkansasu budou moci lékaři marihuanu používat při léčbě nemocí, jakými jsou například rakovina, AIDS, epilepsie či žloutenka typu C. Výsledek hlasování zatím není jasný v Montaně. Pro medicínské účely lze marihuanu užívat již v 25 státech USA.

V Coloradu voliči schválili asistovanou sebevraždu pro smrtelně nemocné pacienty. V několika státech se rovněž hlasovalo o trestu smrti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků