Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

V Ekvádoru bude opět socialistický prezident, poražený si bude stěžovat

V nedělních prezidentských volbách v Ekvádoru těsně zvítězil socialistický kandidát vládnoucí strany Lenín Moreno (64), jenž hodlá navázat na vládu současného prezidenta Correu, který stál v čele země deset let. Podle oficiálních výsledků mu dalo hlas 51 procent voličů.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
V Ekvádoru bude opět socialistický prezident, poražený si bude stěžovat

Jeho konzervativní soupeř Guillermo Lasso (61) dostal zhruba 49 procent hlasů. Po oznámení výsledků řekl, že se stal obětí volebního podvodu a výsledky napadne.

Lasso se po vydání povolebních průzkumů mezi voliči označil stejně jako Moreno za vítěze. Po zveřejnění předběžných výsledků po sečtení 91 procent hlasů, které naznačovaly jeho prohru, prohlásil, že požádá o přepočítání výsledků, a nakonec oznámil, že podá stížnost. Poukázal na to, že počítání hlasů po prvním kole voleb v únoru trvalo tři dny, kdežto nyní byly výsledky oznámeny jen několik hodin od ukončení voleb.

Své stoupence vyzval, aby proti výsledkům mírumilovně, ale důrazně protestovali. „Překročili hranici,” prohlásil Lasso na adresu vlády prezidenta Rafaela Correy. Jako zatím jediný důkaz uvedl nesprávné přiřazení výsledků u hlášení údajů z jednoho malého provinčního střediska do Quita.

Povolební průzkumy mezi voliči ukázaly protichůdné výsledky. Podle jednoho z nich zvítězil Lasso, podle jiného průzkumu naopak vyhrál Moreno, Předseda volební komise po zveřejnění oficiálních údajů kandidáty vyzval, aby výsledek voleb uznali, uvedla agentura AP.

Bašta levice 

Výsledky hlasování ukazují, že země zůstane nadále baštou socialismu a nevydá se doprava, jako to udělala řada zemí Latinské Ameriky od Argentiny po Peru. Moreno, který je od roku 1998 po postřelení upoután na vozíku, slíbil zvýšit sociální dávky, ale být k protivníkům smířlivější než Correa.

Lasso, který vedl banku Banco de Guayaquil, v kampani sliboval vytvoření miliónu pracovních míst za čtyři roky a varoval před sliby velkorysých sociálních výdajů, které by podle něj mohly Ekvádor uvrhnout do dluhů a do krize podobné nynějšímu rozvratu ve Venezuele. Vládnoucí stranu obviňoval z krytí korupčních skandálů a dosazování svých stoupenců do státních institucí, jako to dělá Correův spojenec, venezuelský prezident Nicolás Maduro.

Výsledky jsou důležité i pro zakladatele serveru Wikileaks Juliana Assange, který je už několik let na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, aby nebyl vydán do Švédska, a pak do USA. Lasso by mu zřejmě neumožnil tam dál přebývat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků