Hlavní obsah
 

Utah umožnil popravy zastřelením

Utah se stal jediným státem USA, kde věznice mohou vykonat popravu odsouzeného za pomoci střelných zbraní v případě, že se jim nebude dostávat smrtících injekcí. Příslušný návrh zákona v pondělí podepsal guvernér Utahu Gary Herbert, informovala agentura Reuters.

 
Utah umožnil popravy zastřelením

Guvernér uvedl, že použití popravčích čet je podle jeho názoru "poněkud hrůzné". Utah ovšem patří mezi ty americké státy, které uplatňují nejvyšší trest, a musí mít náhradní způsob provedení popravy pro případ, že nedostatek smrtících látek pro tyto účely bude pokračovat, citovala jej agentura AP.

Návrh zákona předložený republikány schválila letos v únoru utažská Sněmovna reprezentantů a v první polovině března také utažský Senát. Nový zákon stanovuje, že pokud se úřadům nepodaří obstarat si zákonným způsobem náplň do injekcí 30 dní před datem stanoveným pro popravu, měla by ji provést popravčí četa.

Kritici nového opatření považují nasazení popravčích čet za barbarské. Americký svaz občanských svobod (ACLU) za Utah uvedl, že tento stát kvůli němu vypadá "zpátečnicky a zaostale".

Problémy se sérem

Utah používal popravčí čety do doby, než v roce 2004 schválil provádění poprav injekcemi. Utažští zákonodárci tehdy uvedli, že použití popravčích čet vyvolává velký zájem médií a odvrací pozornost od obětí.

Popravčí místnost ve věznici Draper v Utahu

Foto: ČTK/AP

Některé americké státy mají v poslední době problém se sháněním látek do smrtících injekcí, neboť některé farmaceutické firmy – zvláště z Evropy – odmítají poskytovat své produkty k těmto účelům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků