Hlavní obsah
Syrský prezident Bašár Asad Foto: SANA, Reuters

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy nehodlá ustoupit od svého požadavku, aby se syrský autoritářský prezident Bašár Asad vzdal moci, prohlásil šéf americké diplomacie John Kerry. Zda s tím Rusko a Írán jako největší spojenci Damašku budou souhlasit, není jasné.

Syrský prezident Bašár Asad Foto: SANA, Reuters
USA trvají na odchodu Asada, prohlásil ministr Kerry

"Nevíme jistě, zda může být dosažen ten druh politického předání moci, o který usilujeme," řekl Kerry. "Zdi nedůvěry v rámci Sýrie, regionu i mezinárodního společenství, jsou tlusté a vysoké," dodal.

Kerry nicméně uvedl, že ačkoli jsou rozpory nad Asadovým osudem hluboké, tak Rusko i ostatní země se nechtějí nesouhlasem odradit a snaží se pokračovat na společném základě, který se podařilo ustavit. Připomněl, že na poslední vídeňské schůzce se všichni účastníci i přes spornou otázku budoucnosti Asada shodli na tom, že radikální hnutí Islámský stát musí být poraženo.

Syrský konflikt už si vyžádal asi čtvrt miliónu obětí na lidských životech. Zapojila se do něj i koalice států vedená Spojenými státy, která leteckými údery podporuje opozici i kurdské jednotky. Rusko do bojů se svým letectvem vstoupilo koncem září a stejně jako Írán přiznává, že má v Sýrii také vojenské poradce.

Obama v říjnu rozhodl, že během listopadu v této blízkovýchodní zemi nasadí necelou padesátku vojáků, jejichž úkolem bude výcvik, podpora a pomoc umírněné opozici.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků