Hlavní obsah

USA poslaly domů čtyři afghánské vězně z Guantánama

Spojené státy propustily čtveřici afghánských vězňů z Guantánama, kteří byli převezeni zpět do své země. Informovalo o tom americké ministerstvo obrany. Podle amerických představitelů jde o důkaz zlepšování vztahů obou zemí po letošním nástupu prezidenta Ašrafa Ghaního, uvedla agentura AP.

USA poslaly domů čtyři afghánské vězně z Guantánama

V americké věznici umístěné na Kubě tak nyní zůstává 132 vězňů, což je nejméně od chvíle, kdy byla v roce 2002 otevřena. Čtyři afghánští muži zadržení pro podezření z teroristické činnosti nebyli během svého pobytu ve věznici obviněni z žádného zločinu. Podle prohlášení Pentagonu došlo k důkladnému přezkoumání jejich případů "včetně bezpečnostních hledisek", načež se úřady ve Washingtonu jednohlasně shodly na jejich propuštění.

O přesun vězňů do jejich země požádal podle AP přímo Ghaní a USA na jeho žádost celý proces provedly urychleně. Prezident Barack Obama se snaží využívat dostupných možností pro umisťování lidí držených ve věznici, kterou hodlá co nejrychleji zavřít. Mezi 132 vězni zbývajícími na Guantánamu je ještě osm dalších Afghánců.

Tento krok navazuje na propuštění šesti vězňů z různých zemí, které minulý týden přijala Uruguay. Předtím v listopadu bylo propuštěno sedm vězňů - tři skončili v Gruzii, dva na Slovensku, jeden v Saúdské Arábii a jeden v Kuvajtu. Muže vězněné na americké základně dosud přijalo více než 50 zemí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků