Hlavní obsah
Nicolás Maduro Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

USA nechtějí uznat Madura jako vítěze venezuelských voleb

Americká vláda odmítá uznat výsledek nedělních prezidentských voleb ve Venezuele, které podle Národní volební rady vyhrál kandidát levice Nicolás Maduro. Washington nadále trvá na tom, že je nutné přepočítat hlasy.

Nicolás Maduro Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters
USA nechtějí uznat Madura jako vítěze venezuelských voleb

Nejvyšší soud v Caracasu ve středu oznámil, že pro přepočet neexistuje žádná zákonná opora a případná oficiální stížnost opozičního kandidáta Henriqueho Caprilese bude zamítnuta. Paříž, která v pondělí také nepovažovala sčítání hlasů za ukončené, dnes zvolení Madura vzala na vědomí. Informovaly o tom tiskové agentury.

Bývalým prezidentem Chávezem vybraný nástupce a kandidát vládnoucích socialistů Maduro zvítězil v nedělních volbách ziskem 50,7 procenta hlasů proti Caprilesovým 49,1.

Chávezovi příznivci slaví vítězství Madura.

Foto: Edwin Montilva, Reuters

Opoziční lídr poté odmítl výsledek uznat kvůli údajným manipulacím s hlasy, k nimž prý došlo v několika tisících případů.

Zatímco některé země jako Rusko či Bělorusko již Madurovi k vítězství gratulovaly, USA či Francie do dneška váhaly. Washington do Caracasu vzkázal, že o uznání Madura stále nerozhodl. "Myslíme si, že by mělo dojít k přepočtu hlasů," prohlásil ve středu podle agentury Reuters ministr zahraničí John Kerry.

Není však jasné, zda k novému sčítání hlasů vůbec dojde. Volební rada sice po volbách připustila, že ke kontrole může dojít, nebude však mít na výsledek voleb vliv. Předsedkyně nejvyššího soudu Luisa Moralesová však dnes oznámila, že pokud Capriles podá u soudu oficiální žádost o nové sčítání hlasů, bude zamítnuta. Venezuelský volební systém je automatizovaný a ruční sčítání hlasů v něm podle ní nelze provést.

Technicky by však podle venezuelských médií přepočet uskutečnit šlo, neboť z každé volební místnosti existuje papírový záznam s počtem hlasů. Capriles se rozhodl odvolat na dnešek chystanou demonstraci, kterou si chtěla opozice přepočet vynutit. Poražený kandidát se chce vyhnout dalšímu vyhrocení situace. K tomuto rozhodnutí přistoupil poté, co nově zvolený prezident Nicolás Maduro vyzval své stoupence, aby rovněž ve stejný čas vyšli do ulic Caracasu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků