Hlavní obsah
Americký ministr obrany Mark Esper Foto: Leah Millis, Reuters

USA chtějí rozmístit rakety v Asii. Pouhý den poté, co skončila smlouva s Ruskem

Americký ministr obrany Mark Esper v sobotu uvedl, že by podpořil brzké rozmístění konvenčních raket středního doletu v Asii. Informovala o tom agentura AP. Spojené státy a Rusko oficiálně opustily v pátek smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Washington rozhodnutí od dohody odstoupit zdůvodnil jejím porušováním ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla.

Americký ministr obrany Mark Esper Foto: Leah Millis, Reuters
USA chtějí rozmístit rakety v Asii. Pouhý den poté, co skončila smlouva s Ruskem

„Ano, chtěl bych to udělat,” odpověděl Esper na dotaz novináře, zda by Pentagon podpořil rozmístění raket v Asii. „Byl bych raději, kdyby to bylo v řádu měsíců... Tyto věci ale mohou trvat déle, než čekáte,” doplnil Esper při své návštěvě v australském velkoměstě Sydney, kde zahájil svou týdenní návštěvu Asie a Oceánie.

Kde by měly rakety být rozmístěny, Esper neupřesnil s tím, že to bude záležet na rozhovorech se spojenci a na dalších faktorech. Zároveň ministr poznamenal, že by Čína neměla být počínáním USA příliš překvapena vzhledem k tomu, že „80 procent jejího arzenálu tvoří systémy raket středního doletu”, a USA tak pouze chtějí mít podobné kapacity.

Ujednání mezi SSSR a USA z roku 1987 zakazovalo výrobu, zkoušky a rozmisťování raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Po jejím podpisu zničily oba státy 2692 pozemních balistických raket a raket s plochou dráhou letu s konvenční i jadernou náloží. Sovětské rakety byly v 80. letech rozmístěny i v Československu.

Americký prezident Donald Trump vyjádřil přesvědčení, že se podaří uzavřít novou smlouvu, do které by kromě Ruska byla zahrnuta i Čína. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků