Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Leah Millis, Reuters

USA chtějí obnovit všechny sankce OSN vůči Íránu, oznámil Trump

Spojené státy chtějí obnovit prakticky všechny sankce OSN vůči Íránu, které byly pozastaveny na základě jaderné dohody z roku 2015. Oznámil to ve čtvrtek prezident Donald Trump. Státy hodlají využít mechanismu z dohody, od které ale v roce 2018 odstoupily.

Americký prezident Donald Trump Foto: Leah Millis, Reuters
USA chtějí obnovit všechny sankce OSN vůči Íránu, oznámil Trump

„Dnes dávám pokyn ministrovi zahraničí Mikeovi Pompeovi, aby informoval Radu bezpečnosti OSN o tom, že Spojené státy mají v úmyslu obnovit prakticky veškeré dříve pozastavené sankce vůči Íránu,“ uvedl Trump.

Jadernou dohodu, kterou USA, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo uzavřely v roce 2015 s Íránem, označil prezident za „katastrofální“. Je podle něj „produktem selhání zahraniční politiky“ tehdejšího prezidenta Baracka Obamy a jeho viceprezidenta Joea Bidena. Biden je Trumpovým vyzyvatelem v listopadových prezidentských volbách.

„Írán nikdy nebude mít jadernou zbraň, to si poznamenejte,“ řekl Trump. „Až vyhraju volby, během prvního měsíce za námi Írán přijde,“ dodal. Sankce totiž podle něj Teherán natolik hospodářsky ochromily, že bude sám prosit o uzavření dohody.

Washington už minulý týden avizoval, že bude chtít sankce vůči Íránu obnovit. V Radě bezpečnosti OSN totiž neprošel jeho návrh na prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu. Jeho platnost přitom na základě jaderné dohody vyprší 18. října.

Írán i Evropská unie o víkendu uvedly, že podle nich nemají USA právo na aktivaci mechanismu z jaderné dohody, neboť nejsou jejím účastníkem. V roce 2018 Spojené státy na Trumpův pokyn od dohody odstoupily. Prezident dnes ale řekl, že podle něj USA mají na použití mechanismu jasné právo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků