Hlavní obsah
Čínský konzulát v San Franciscu Foto: Profimedia.cz

Úřady v USA již nechtějí stíhat čínskou vědkyni s údajnými vazbami na armádu

Americká prokuratura ve čtvrtek požádala soud o ukončení kauzy vedené proti čínské vědkyni Tchang Ťüan. Tu úřady stíhaly kvůli tomu, že v žádosti o americké vízum údajně zatajila svoje vazby na čínskou armádu, aby jí bylo umožněno pracovat ve Spojených státech. Důvod, kvůli němuž chce případ ukončit, prokuratura neuvedla. Soud s Tchang měl začít v pondělí.

Čínský konzulát v San Franciscu Foto: Profimedia.cz
Úřady v USA již nechtějí stíhat čínskou vědkyni s údajnými vazbami na armádu

Právníci vědkyně v prohlášení uvedli, že americkým úřadům poskytli dostatečné důkazy k tomu, aby Tchang propustily. „Doufáme, že doktorce Tchang umožní vrátit se ke své dceři a manželovi po vlastní ose,” napsali.

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo stíhat Tchang a další tři čínské vědce, protože podle něj ve formulářích lhali o příslušnosti k čínské armádě. Tchang se měla v USA připojit k výzkumu na jedné z kalifornských univerzit.

Vědkyně se před svým zatčením krátce ukrývala na čínském konzulátu v San Franciscu. USA následně konzulát obvinily z toho, že poskytuje útočiště člence čínské lidové armády, která se snaží vyhnout stíhání. Americká policie vědkyni zadržela poté, co se z konzulátu vypravila k doktorovi.

Právníci Tchang popírali její vazby na čínskou armádu a žádali její propuštění s argumentem, že by za lhaní v žádosti o vízum dostala zřejmě půl roku vězení, přičemž již nyní strávila za mřížemi či v domácím vězení deset měsíců.

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo před třemi lety zvláštní iniciativu, jejímž cílem je zabránit nedovolenému přesunu technologií z USA do Číny. Úřady zatkly loni nejméně pět čínských vědců kvůli jejich údajným vazbám na Peking, dva z nich jsou stále ve vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků