Hlavní obsah
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo Foto: Aaron P. Bernstein, Reuters

Trump zrušil Pompeovu cestu do KLDR. Kim prý nepokračuje v denuklearizaci

Americký prezident Donald Trump dal v pátek svému ministrovi zahraničí Mikeovi Pompeovi pokyn, aby odložil cestu do Severní Koreje plánovanou na příští týden. Podle šéfa Bílého domu nenastal dostatečný pokrok v procesu denuklearizace Korejského poloostrova, na níž se s vůdcem KLDR Kim Čong-unem dohodl na červnovém summitu v Singapuru.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo Foto: Aaron P. Bernstein, Reuters
Trump zrušil Pompeovu cestu do KLDR. Kim prý nepokračuje v denuklearizaci

„Požádal jsem ministra zahraničí Mika Pompea, aby v tomto okamžiku do Severní Koreje nejezdil, protože nemám pocit, že v oblasti denuklearizace Korejského poloostrova činíme dostatečný pokrok,” napsal Trump na Twitteru.

Šéf Bílého domu rovněž obvinil Čínu, že nevyvíjí na Pchjongjang dostatečný tlak. Kimovi poslal „nejvřelejší pozdravy”.

Teprve ve čtvrtek přitom Pompeo oznámil, že příští týden pojede do Pchjongjangu k dalším jednáním o jaderném programu KLDR. Informoval také o tom, že jmenoval člena vedení společnosti Ford Motor Stephena Bieguna svým zvláštním vyslancem pro KLDR. Biegun měl příští týden do KLDR vyrazit s Pompeem.

Čína podle dalšího Trumpova Tweetu nyní nepomáhá s jaderným odzbrojením KLDR tolik jako dříve. Důvodem je podle něj tvrdší postoj USA k obchodování s Čínou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků