Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Trump vybuduje nejlepší jaderný arzenál, kapacita prý zaostává

Kapacita americké jaderné výzbroje zaostává, arzenál USA je třeba vybudovat tak, aby byl „nejlepší ze všech”, prohlásil americký prezident Donald Trump. Zároveň obvinil Rusko, že rozmisťováním raket s plochou dráhou letu porušuje odzbrojovací smlouvy. Hodlá o tom hovořit s prezidentem Vladimirem Putinem, jakmile se setkají.

Americký prezident Donald Trump Foto: Kevin Lamarque, Reuters
Trump vybuduje nejlepší jaderný arzenál, kapacita prý zaostává

Podle amerických médií ruská armáda na svém území tajně umístila novou střelu s plochou dráhou letu, a tím porušila odzbrojovací dohodu o zákazu pozemních střel středního doletu. Mluvčí Kremlu před týdnem obvinění označil za „jakousi zcela anonymní zprávu” a zdůraznil, že Moskva byla a zůstává věrná svým mezinárodním závazkům.

O potřebě rozšíření amerického jaderného arzenálu nový šéf Bílého domu hovořil během volební kampaně i po ní. Po vítězných volbách řekl, že stav jaderné výzbroje USA je třeba výrazně posílit a rozšířit, „dokud svět ohledně jaderných bomb nepřijde k rozumu”.

Trump v rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil, že urychlené rozmístění protiraketového systému v Japonsku a Jižní Koreji je jednou z možností, jak čelit jaderné hrozbě Pchjongjangu. „Hovoří se ale i o mnohém jiném,” dodal. Čínské rozhodnutí reagovat na raketové testy KLDR zastavením dovozu severokorejského uhlí Trump přivítal, ale dodal, že Peking by na severokorejské vedení měl vyvinout ještě větší tlak.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků