Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Trump táhne proti imigrantům, ti nelegální nezískají azyl

Americký prezident Donald Trump podepsal v pátek dekret, podle kterého nebudou moci získat azyl ti migranti, kteří do USA vstoupí z Mexika nelegálně. Uvedla to agentura Reuters. O chystaném opatření již ve čtvrtek informovala Trumpova administrativa.

Americký prezident Donald Trump Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Trump táhne proti imigrantům, ti nelegální nezískají azyl

„V naší zemi potřebujeme lidi, kteří sem přišli legálně. Ti musí mít přednost,” řekl Trump poté, co oznámil, že azylové nařízení podepsal. Média očekávají, že nový výnos bude pravděpodobně rozporován u soudu.

Agentura AP poznamenala, že cílem opatření je přinutit migranty, aby do USA vstupovali výhradně přes hraniční přechody, a ne přes zelenou hranici.

Prezident rovněž řekl, že velmi brzy vydá nařízení, které zablokuje 14. dodatek ústavy. Ten zaručuje, že se americkými občany automaticky stává každý, kdo se na území USA narodí. Podle Trumpa toho zneužívají ilegální imigranti k získání občanství. Americký prezident už na konci října prohlásil, že toto právo zablokuje. Tvrdí, že na to nepotřebuje souhlas Kongresu. O tom ale mnozí odborníci pochybují, proto lze očekávat, že se do věci vloží Nejvyšší soud USA. [celá zpráva].

Zrušení DACA?

Trump dlouhodobě tvrdí, že azylová politika Spojených států každý rok do USA přiláká tisíce migrantů z Latinské Ameriky. K hranicím USA v současné době míří s vidinou lepšího života několik tisíc lidí jako součást takzvaných karavan migrantů. U hranic ale běžence čeká americká armáda, s jejíž pomocí je slíbil Trump zastavit a nevpustit do USA.

Trump také v pátek okomentoval čtvrteční rozhodnutí odvolacího soudu v Kalifornii, který nařídil, že prezidentova administrativa musí pokračovat v programu známém jako DACA. Ten před vyhoštěním chrání asi 700 000 přistěhovalců, kteří do USA přišli bez dokumentů jako děti. Trump, který usiluje o zrušení DACA, doufá, že se případu ujme Nejvyšší soud USA. Na něj se Trumpova administrativa v pondělí obrátila s žádostí o souhlas se zrušením programu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků