Hlavní obsah
Trumpovo sídlo Mar-a-Lago Club Foto: Profimedia.cz

Trump přijde Američany draho, jeho víkendy na Floridě stojí milióny

Prezident Donald Trump se sice vzdal svého platu a Američanům slíbil snížení nadbytečných vládních výdajů, přesto vyjde daňové poplatníky draho. Většinou totiž na víkend létá do svého floridského sídla Mar-A-Lago a podle konzervativní organizace Judicial Watch už opatření spojená s těmito cestami stála přes 20 miliónů dolarů (500 miliónů korun).

Trumpovo sídlo Mar-a-Lago Club Foto: Profimedia.cz
Trump přijde Američany draho, jeho víkendy na Floridě stojí milióny

S takovým tempem utratí Trump na cestách ještě letos víc peněz než jeho předchůdce Barack Obama za celých osm let ve funkci.

Přesné částky k dispozici nejsou, nicméně hlavní účetní úřad (GAO) loni ve své zprávě uvedl, že čtyřdenní cesta Obamy na Floridu před třemi lety, která byla podle televize CNN po výdajové stránce srovnatelná s Trumpovými cestami do Palm Beach, stála prezidentskou a pobřežní stráž 3,6 miliónu dolarů (zhruba 90 miliónů korun).

To by znamenalo, že šest víkendových pobytů Trumpa na Floridě za prvních 80 dní jeho mandátu už vyšlo na 21,6 miliónu dolarů.

Plat, jehož se vzdal, ročně činí 400 000 dolarů (10 miliónů korun).

Člen prezidentské ochranky před soukromou helikoptérou prezidenta Trump ve floridském Palm Beach

Foto: Carlos Barria, Reuters

Obama přitom za celých osm let svého působení v čele USA utratil necelých 97 miliónů dolarů.

Tato částka samozřejmě nezahrnuje státní cesty prezidenta, nicméně jsou v ní kromě soukromých cest zahrnuty i některé služební cesty po USA. Takže kromě rodinných dovolených na ostrově Martha’s Vineyard u Massachusetts či cest do lyžařského střediska v Aspeně zahrnuje třeba také návštěvu národního parku Everglades na Den Země v předloňském roce.

Prezidenti Barack Obama a Donald Trump

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Související témata:

Donald Trump

Foto: Jim Bourg, Reuters

Americký prezident Barack Obama

Foto: Pablo Martinez Monsivais, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků