Hlavní obsah
Donald Trump Foto: Scott Audette, Reuters

Trump prezidentem? Špičky republikánů se děsí

Špičky republikánské strany děsí představa, že by populista a miliardář Donald Trump skutečně zasedl v Bílém domě. S jeho přibývajícími vítězstvími v republikánských primárkách proto současně narůstá opozice vůči Trumpovi. Nově šest desítek předních republikánských expertů na zahraniční politiku podepsalo petici proti jeho kandidatuře.

Donald Trump Foto: Scott Audette, Reuters
Trump prezidentem? Špičky republikánů se děsí

Trump sice prohlašuje, že všechny Američany sjednotí, ale rozděluje už samotnou stranu, která by ho měla nominovat. Nic na tom nezměnila ani jeho vítězství v rámci volebního superúterý a následně výjimečně nekonfrontační a dlouhé vystoupení před novináři.

Třetiny: 1:1, 0:1, 2:0. Branky a nahrávky: 12. Taratuchin (Grigorenko, Pěrežogin), 45. Grigorenko (Taratuchin, Pěrežogin), 52. Trubačev (Polušin, Tjutin) - 13. Parenteau (Bouchard, White), 37. Upshall (Laich, Parenteau). Rozhodčí: Radbjer - Feola, Takula. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 10.594.

Rusko: Medvěděv - Grebeškov, Tjutin, Kornějev, Kolcov, Kondratěv, Ljubušin, Fachrutdinov, Ježov - Polušin, Trubačev, Ovečkin - Pěrežogin, Taratuchin, Grigorenko - Anšakov, Kajgorodov, Žerděv - Arťuchin, Pestunov, Šiškanov. Trenér Rafael Išmatov.

Kanada: Fleury - Eminger, Bell, Woywitka, Colaiacovo, Stajan, White, Rouleau, Paetsch - Paille, McClement, Tootoo - Laich, Bouchard, Parenteau - Campbell, Roy, Lupul - Upshall, Wellwood, Gordon. Trenér Marc Habscheid.

Naopak ve středu se dal veřejně slyšet republikánský senátor z Jižní Karolíny Lindsey Graham, že Trump by byl pro republikány špatným kandidátem a v souboji s Hillary Clintonovou, která má nominaci za demokraty prakticky jistou, prohraje.

S kritikou se k němu přidali předseda Sněmovny reprezentantů a bývalý kandidát na viceprezidenta Paul Ryan i šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell. Další vlivný kongresman Peter King žertem prohlásil, že by musel z politiky odejít, pokud strana nominuje Trumpa.

Trump sází na zklamané bělošské voliče.

Foto: ČTK/AP

Prostořekého realitního magnáta, který sbírá body u nespokojeného bělošského obyvatelstva z převážně dělnického prostředí, si opakovaně bere na mušku rovněž bývalý prezidentský kandidát Mitt Romney.

Servítky si nehodlal brát ani při svém čtvrtečním vystoupení. Trump by podle něj vydláždil vítěznou cestu do Bílého domu Clintonové, protože nemá „ani povahu, ani rozvahu” hodnou prezidenta.

Armáda by neposlechla, varuje bývalý šéf CIA

Nabubřelý a nediplomatický Trump má potíže každou chvíli. Naposledy mu uškodila podpora šéfa rasistů z Ku-klux-klanu Davida Dukea, od něhož se Trump po opakovaných výzvách nedistancoval, a naopak prohlásil, že ho nezná, i když se k němu v minulosti veřejně vyjadřoval.

Jen pár dní předtím zase Trump na téma terorismu prohlásil, že je třeba vězně mučit, a to nejen waterboardingem, který zakázal prezident Barack Obama. Trump tím nahlas obhajoval zločin, což neušlo jeho kritikům. [celá zpráva]

A těmi nejsou jen média napříč spektrem, kde se v posledních dnech vyrojily články a materiály poukazující na Trumpovy lži a problémy v minulosti. Ke kritikům se přidali i zástupci bezpečnostní komunity.

Američany koncem minulého týdne šokovalo vystoupení bývalého ředitele CIA Michaela Haydena, který upozornil, že pokud bude chtít Trump uplatnit některé své nynější sliby voličům, mohla by mu armáda odepřít poslušnost.

„Měl bych velké obavy, pokud by prezident Trump vládl tak, jak se vyjadřuje jako kandidát Trump v kampani,“ prohlásil Hayden.

Guvernér Christie na oslavě Trumpova vítězství během superúterý působil zaraženě.

Foto: Scott Audette, Reuters

Trump měl spory se špičkami republikánů už v začátku kampaně. Tehdy pohrozil, že by nakonec mohl kandidovat jako nezávislý, čímž by republikánského kandidáta v boji s demokratickým jistě oslabil, i kdyby volby nevyhrál. Nakonec se republikánům zavázal, že proti nim nepůjde.

Teď se stále více zástupců strany staví proti němu a guvernér New Jersey Chris Christie, který kandidaturu vzdal a jako první významný politik Trumpa veřejně podpořil, působil na úterní tiskové konferenci za Trumpovými zády přinejlepším nesvůj. Některá média už ve středu hlásila, že mu část jeho příznivců podporu Trumpa zazlívá, a odvrátila se od něj.

Někdejší guvernér Romney i senátor Graham jsou přesvědčeni, že Trumpa by ve volbách Clintonová porazila. Sami si ale nejsou jisti, kdo by mohl být Trumpovým náhradníkem. Graham totiž o bigotním evangelikánovi Tedu Cruzovi, který má druhé nejvyšší šance, prohlásil: „Nejsem si jist, že by to fungovalo.”

Anketa
Uměli byste si představit Donalda Trumpa jako prezidenta USA?
Ano
54.3 %
Ne
45.7 %
Celkem hlasovalo 4892 čtenářů.

Související téma:

Donald Trump

Foto: Brendan McDermid, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků