Hlavní obsah
Donald Trump napsal den před sněmovním hlasováním o jeho impeachmentu Nancy Pelosiové Foto: Sean Kilpatrick, ČTK/AP

Trump píše Pelosiové: Impeachment je šaráda, jsem obětí pokusu o převrat

Den před sněmovním hlasováním o ústavní žalobě na svou osobu poslal americký prezident Donald Trump dopis předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. V úterním šestistránkovém psaní uvedl, že je obětí pokusu o převrat. Demokraty navíc obvinil z pokusu otevřít v USA válku proti demokracii.

Donald Trump napsal den před sněmovním hlasováním o jeho impeachmentu Nancy Pelosiové Foto: Sean Kilpatrick, ČTK/AP
Trump píše Pelosiové: Impeachment je šaráda, jsem obětí pokusu o převrat

„Doteď jste se nevzpamatovali z toho, že váš kandidát prohrál prezidentské volby,“ píše Trump v dopise Pelosiové. Dodává, že se podle něj jedná o hon na čarodějnice a „nikdo inteligentní vám neuvěří”. „Historie vás za tuhle šarádu krutě odsoudí,” uvádí.

Americký prezident v dopise nadále odmítá, že by se dopustil něčeho nezákonného. Uvedl, že jeho telefonní hovor s prezidentem Zelenským proběhl bez jakéhokoli náznaku osobního prospěchu. „Chtěl jsem po něm (Zelenským), aby nám prokázal laskavost. Nám, nikoli mně nebo mé kampani, ale Spojeným státům,“ obhajuje se Trump.

Pelosiové také v dopise vytýká, že demokraté činí přesně to, z čeho ho obviňují: zneužívají svou moc tím, že ho chtějí ústavně žalovat. „Minulý týden jste přiznala, že od chvíle, kdy jsem složil přísahu, sháněli demokraté materiál, aby mě mohli zažalovat. Tedy dlouho předtím, než vůbec k telefonátu s Ukrajinou došlo,“ brání se prezident. Měl na mysli vyjádření Pelosiové na konferenci „Women Rule” pořádané serverem Politico, kde ale nemluvila o impeachmentu, nýbrž o tzv. Muellerově zprávě, podle které se Rusko snažilo ovlivnit americké volby. Sama Pelosiová dlouho impeachment odmítala, za což ji kritizovala i řada demokratů.

Sněmovna reprezentantů bude o impeachmentu na Donalda Trumpa hlasovat ve středu. Demokraté, kteří mají ve sněmovně většinu, představili dva články, o kterých se bude rozhodovat. Trumpa viní ze zneužití pravomocí a z obstrukcí vůči Kongresu.

Republikáni v Senátu Trumpa podrží

Pokud sněmovna prezidenta obžaluje, povede proces Senát. V něm je potřeba dvoutřetinová většina k sesazení hlavy státu. Většinu v něm ale mají republikáni, kteří Trumpa podporují. Je tak nepravděpodobné, že by ho z funkce sesadili.

Podle průzkumu stanice Fox News, která je tradičně Trumpovi nakloněná, si 50 procent dotázaných Američanů přeje prezidentův impeachment a následné sesazení, zatímco 46 procent respondentů je proti ústavní žalobě. Trump označuje průzkum za blud.

Trump se může stát třetím americkým prezidentem, na kterého bude podána ústavní žaloba. Sněmovna reprezentantů dosud v historii hlasovala pro impeachment u Andrewa Johnsona a Billa Clintona.

Johnson se dostal do sporu mezi radikály z Jihu a Severu, obviněn byl z porušování zákonů, ale Senát ho o jediný hlas osvobodil. Clinton byl obviněn z křivé přísahy a maření spravedlnosti v sexuální aféře s bývalou stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou. Také jeho ale Senát osvobodil. Richard Nixon kvůli aféře Watergate odstoupil z funkce sám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků