Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Joshua Roberts, Reuters

Trump dohodu s Íránem dodrží, hlásí po jednání ve Washingtonu Mogheriniová

Nová americká vláda je odhodlána bezezbytku splnit jadernou smlouvu s Íránem. Po setkání s vysokými činiteli kabinetu prezidenta Donalda Trumpa to v pátek ve Washingtonu řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Při jednání v Bílém domě a na ministerstvu zahraničí byla prý „ujištěna o snaze držet se úplné realizace dohody (s Íránem)”.

Americký prezident Donald Trump Foto: Joshua Roberts, Reuters
Trump dohodu s Íránem dodrží, hlásí po jednání ve Washingtonu Mogheriniová

Jaderná dohoda, jejímiž signatáři jsou i Spojené státy, vyvázala Írán z mnohaletých sankcí výměnou za to, že zbrzdí svůj jaderný program. Trump dohodu uzavřenou předloni v létě ve své kampani ostře kritizoval. Podle něj by se měla dojednat smlouva nová.

Další napětí v americko-íránských vztazích Bílý dům vyvolal minulý týden, když v reakci na íránský test balistické rakety uvalil na Írán nové sankce. Trump také na otázku, zda v reakci na íránský test zvažuje i vojenské možnosti, odpověděl, že "nic není vyloučeno".

Mogheriniová se ve Washingtonu setkala s novým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem a Trumpovým poradcem pro otázky národní bezpečnosti Michaelem Flynnem. Předmětem jejich rozhovorů bylo posílení transatlantických bezpečnostních vazeb, vztahy s Ruskem a krize na Ukrajině a v Sýrii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků