Hlavní obsah

Tři čtvrtiny Američanů čekají, že prezidentem bude Obama

Bezmála tři čtvrtiny Američanů očekávají, že jejich prezidentem bude příští úterý zvolen demokrat Barack Obama. Průzkum zjistil, že Obamovo vítězství předpokládá i téměř polovina republikánských voličů, kteří uvedli, že dají hlas jeho ko konkurentu Johnu McCainovi.

Tři čtvrtiny Američanů čekají, že prezidentem bude Obama

V Obamovo vítězství věří 71 procent Američanů, zatímco v McCainovo 23 procent. Z republikánských příznivců očekává úspěch demokratického kandidáta 49 procent, o tři body více, než kolik je přesvědčeno o McCainově výhře. Naopak demokratičtí voliči jsou si Obamovým vítězstvím jisti z 94 procent.

Gallupův ústav, který průzkum provedl, varuje, že podobné postoje mohou poškodit oba kandidáty. Demokratičtí příznivci by si mohli říci, že Obama má vítězství jisté, a k volbám nejít. A voliči McCaina mít svlj hlas stejně za ztracený a taktéž nehlasovat.

V celostátních průzkumech týden před volbami Obama stále přesvědčivě vede. Mezi registrovanými voliči podle Gallupova ústavu o deset bodů v poměru 52:42 procentům, ve statistickém zpracování několika průzkumů, které nabízí televize CNN, o osm procent (51:43). V anketě televize CBS News a deníku The New York Times z konce minulého týdne měl demokratický kandidát náskok až 13 procent (52:39).

foto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek

 

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků