Hlavní obsah
 

Tornáda zpustošila středozápad USA, obětí jsou tři desítky

Počet obětí ničivých tornád, jež se v pátek přehnala jihem a středozápadem USA, se zvýšil na 34. Podle informací z postižených míst jsou i pohřešování, neuvádí se ale, kolik jich je.

 
Tornáda zpustošila středozápad USA, obětí jsou tři desítky

Podle amerických úřadů 14 lidí zahynulo ve státě Indiana, 12 v sousední Kentucky a dva v Ohiu. Desítky lidí byly zraněny.

Tornáda v podstatě srovnala se zemí městečko Marysville v Indianě a o kousek dál těžce poničila obec Henryville. V obou obcích žije asi 2000 lidí.

"Věděli jsme, že to přichází a sledovali jsme počasí. Ale tohle byl nejhorší možný scénář. Na něco takového se nemůžete připravit," řekl šerif okresu Clark Danny Rodden.

Tornáda v podstatě srovnala se zemí městečko Marysville v Indianě.

Foto: ČTK/AP

Marysville je "zcela zpustošeno", řekl Roddenův zástupce Chuck Adams. Záběry z vrtulníků zde ukazují řadu zničených domů. Mnohé přišly o střechy a další jsou obklopeny troskami.

"Když se matka příroda rozzlobí, jsme na ni krátcí," uvedl v prohlášení guvernér Indiany Mitch Daniels, který během soboty navštíví postižené oblasti.

V Henryville jsou ve městě hasiči a policisté, ale přesto je zde situace chaotická. Nefungují pevné telefonní linky, ani mobily. Na zemi jsou stržené dráty elektrického vedení a převrácená auta. Ulicemi procházejí lidé s nákupními vozíky plnými vody a jídla a pomáhají každému, kdo potřebuje.

Tornáda srovnala se zemí vše, co jim přišlo do cesty.

Foto: ČTK/AP

Zničena zde byla střední škola a ze sousední základní školy vítr utrhl první patro. Podle Adamse se ale podařilo všechny děti evakuovat. "Žádné nebylo zraněno, utrpěly jen menší oděrky a modřiny," řekl.

Bouře a tornáda postihly i další státy na jihu a středozápadě USA. V oblasti města Huntsville v Alabamě bylo na 40 domů srovnáno se zemí. V Limestone nedaleko Huntsville bylo poškozeno vězení.

Žádný z trestanců neutekl ani nebyl zraněn, uvedl mluvčí káznice. Podle něj byla poškozena střecha na dvou budovách a na několika místech oplocení.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Letecké záběry škod způsobených tornády

Video: Reuters

V Louisville v Kentucky televizní záběry ukázaly poničený školní autobus trčící z přízemní budovy a desítky převrácených tahačů a kamiónů. Nejméně 20 domů poškodily vítr a kroupy v Chattanooga ve státě Tennessee. V Alabamě je bez elektřiny 57 000 domácností.

Silné bouřky a tornáda udeřily v pásu od jižního Ohia přes Kentucky, Tennessee po Alabamu a Georgii. Některé školy v těchto státech, stejně jako v Mississippi poslaly v obavě před nebezpečným počasím žáky domů.

Ve středu již usmrtil živel 13 lidí ve státech Illinois a Missouri. Série bouří tento týden vyvolává obavy, že letošek přinese opět množství tornád. Loni si vyžádaly větrné smrště na 550 obětí, tedy nejvíc za posledních skoro sto let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků