Hlavní obsah

Stále více Tálibánců chce diskusi s vládou, míní Holbrooke

Rostoucí počet vedoucích představitelů Tálibánu chce diskutovat s afghánskou vládou. Prohlásil to v neděli zmocněnec amerického prezidenta Baracka Obamy pro Pákistán a Afghánistán Richard Holbrooke, jenž se ale podle agentury AFP důsledně vyhnul vyjádření, že by šlo o jednání o míru.

Stále více Tálibánců chce diskusi s vládou, míní Holbrooke

Tyto "kontakty a diskuse" mohou vyplývat a mohou být odrazem intenzifikace vojenských operací koalice NATO v Afghánistánu, řekl Holbrooke v televizi CNN. "Vidíme vzrůstající počet tálibů na vysoké úrovni, kteří říkají: ´Chceme hovořit´," dodal.

Velitel amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu David Petraeus v minulém týdnu prozradil, že jeho síly usnadňují kontakty mezi afghánskou vládou a povstaleckým hnutím Tálibán hlavně tím, že neupřesněným způsobem ulehčily přístup odpovědným představitelům Talibanu do afghánské metropole Kábulu.

Holbrooke nicméně varoval před riskantním a nepřesným srovnáváním nynější situace v Afghánistánu s historickými příklady válek ve Vietnamu a v bývalé Jugoslávii.

V Afghánistánu, jak zdůraznil, není žádný Ho Či Min, ani Slobodan Milošević, ani palestinská autorita. Je to podle něj jen velmi roztroušená skupina lidí, "které nazýváme nepřáteli".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků