Hlavní obsah
Venezuelský prezident Nicolás Maduro Foto: Marco Bello, Reuters

Spojené státy tajně vyjednávají s mužem číslo dvě venezuelského režimu

Spojené státy zahájily tajná jednání s šéfem venezuelské socialistické strany, mužem číslo dvě venezuelského režimu Diosdadem Cabellem. Agentuře AP to řekl nejmenovaný vysoce postavený činitel americké administrativy.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro Foto: Marco Bello, Reuters
Spojené státy tajně vyjednávají s mužem číslo dvě venezuelského režimu

Blízcí spolupracovníci socialistického prezidenta Nicoláse Madura chtějí podle AP záruky, že nebudou vystaveni odplatě v případě, že podlehnou sílícímu tlaku na Madurovo odstranění.

Cabello se podle zdroje AP minulý měsíc setkal v Caracasu s osobou, která je v těsném kontaktu s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Druhé setkání se v současnosti připravuje. Podle AP není jasné, zda se předběžné rozhovory konají s Madurovým souhlasem, či nikoli.

Cabellův vliv ve vládě a bezpečnostních silách roste, zatímco Maduro otěže moci už nedrží tak pevně jako dříve, poznamenala AP. Spojené státy však Cabella také viní z podílu na korupci či obchodu s drogami.

Americký činitel zdůraznil, že Washington v žádném případě nehodlá Cabella podporovat nebo mu dokonce umetat cestu k nahrazení Madura. Cílem je vystupňovat tlak na režim přispěním k zákulisnímu mocenskému boji, který se podle USA uvnitř venezuelské vládní strany odehrává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků