Hlavní obsah
Americký ministr zahraničí John Kerry Foto: Neil Hall, Reuters

Spojené státy obvinily Islámský stát z genocidy

Americký ministr zahraničí John Kerry nařkl Islámský stát z genocidy páchané na jezídech, křesťanech a šíitských muslimech. Teroristická organizace, která okupuje část Iráku a Sýrie, se podle Kerryho dopouští genocidy svou „samozvaností, ideologií i činy”.

Americký ministr zahraničí John Kerry Foto: Neil Hall, Reuters
Spojené státy obvinily Islámský stát z genocidy

„Islámský stát je odpovědný za genocidu páchanou na územích, která ovládá. (Dopouští se jí) na jezídech, křesťanech a šíitech,” prohlásil Kerry.

IS je podle šéfa americké diplomacie odpovědný za zločiny proti lidskosti a za etnické čistky. Washington pro toto tvrzení podle Kerryho shromáždil dostatek důkazů z mnoha různých zdrojů.

Vraždy mužů a zotročování žen

Například v roce 2014 IS podle amerického ministra zahraničí plenil jezídské vesnice, muže vraždil, ženy jeho bojovníci unášeli a dělali z nich sexuální otrokyně.

„Prodávali je v aukcích a znásilňovali je, kdy se jim zlíbilo. Vyhlazovali celé komunity, v nichž lidé žili po nespočet generací. Popravovali křesťany čistě pro jejich víru a zotročovali i křesťanské ženy a děti. Je jasné, že by (islamisté) tyto lidi bez naší intervence zavraždili,“ konstatoval americký ministr zahraničí John Kerry.

Sněmovna hlasovala jednomyslně

Spojené státy pojem genocida užívají výjimečně, jen při skutečně nelidských a hromadných masakrech obyvatelstva. Naposledy označil Washington jako genocidu krvavé násilnosti v súdánském Dárfúru, které propukly v roce 2003 a de facto trvají dodnes.

Podle informací Spojených národů si konflikt v Dárfúr vyžádal více než 400 000 životů, své domovy muselo navíc ve strachu o holý život opustit víc než 2,7 miliónu lidí. Na 350 000 lidí uprchlo ze země do sousedního Čadu.

Nynější označení brutalit páchaných Islámským státem jakožto genocidu označila i americká Sněmovna reprezentantů. Hlasovala jednomyslně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků