Hlavní obsah
 

Soukromá loď Dragon veze na ISS také speciální kávovar

Z amerického Mysu Canaveral v úterý k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odstartovala zásobovací loď Dragon soukromé společnosti SpaceX. Na palubě lodi bez posádky je přes 1800 kilogramů zásob. K ISS má doletět ve čtvrtek.

 
Soukromá loď Dragon veze na ISS také speciální kávovar

Po startu chce SpaceX uskutečnit třetí pokus o přistání prvního stupně nosné rakety Falcon na plošině plující na moři. Lednový pokus o vertikální dosednutí skončil havárií a druhý v únoru byl zrušen kvůli rozbouřenému moři.

Mezi zásobami je i speciální italský kávovar označovaný jako ISSpresso. Posádka stanice si díky němu bude moci prý vůbec poprvé dopřát neinstantní kávu. Stroj umí připravit také čaj či vývar.

Původní pondělní start z Mysu Canaveral na Floridě byl kvůli nepříznivému počasí zrušen. Oblast zasáhly v uplynulých dnech silné deště a objevilo se i varování před tornády. Letové středisko nakonec start kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám odvolalo tři minuty před zážehem motorů.

SpaceX je v současné době jednou ze dvou amerických soukromých společností, které pomáhají NASA se zásobováním ISS. Na stanici, která se pohybuje asi 400 kilometrů nad zemským povrchem, teď pracují tři Rusové, dva Američani a jedna Italka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků