Hlavní obsah
Premiér Bohuslav Sobotka dostal westernový klobouk a šerifskou hvězdu. Na snímku s manželkou Olgou. Foto: Martin Weiser, ČTK

Sobotka zahájil v americkém Westu stavbu nové sokolovny, od konzula dostal šerifský klobouk

Poslední den své pracovní cesty v USA zavítal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) do texaského městečka West. Setkal se tam s početnou českou komunitou a slavnostně zahájil stavbu nové tělocvičny Sokola. Ta byla loni v dubnu zničena při výbuchu továrny na hnojiva, při kterém zemřelo patnáct lidí.

Premiér Bohuslav Sobotka dostal westernový klobouk a šerifskou hvězdu. Na snímku s manželkou Olgou. Foto: Martin Weiser, ČTK
Sobotka zahájil v americkém Westu stavbu nové sokolovny, od konzula dostal šerifský klobouk

Sobotku ve Westu přivítaly na venkovní slavnosti asi dvě stovky krajanů. "Velmi bych si přál, aby tato nová sokolovna symbolizovala sounáležitost a ochotu pomoci v době nouze," poznamenal Sobotka na slavnostním shromáždění.

Lidé byli oblečení buď do českých krojů, nebo na sobě měli trička se znakem Sokola a nápisem "Byli jsme a budeme". Během oslavy se hrály české lidovky a nechybělo ani taneční vystoupení studentů.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Premiér Sobotka během návštěvy Westu

Foto: Rod Aydelotte, ČTK/AP

„Není tak důležitá budova, ale spíš ta komunita, kterou symbolizuje. Jsem rád, že jsem se této slavnosti mohl zúčastnit a mohl pozdravit naše krajany,“ řekl Sobotka.

Texaský guvernér Ricky Perry (vlevo) a premiér Sobotka zahájili slavnostní výkop stavby nové české sokolovny.

Foto: Rod Aydelotte, ČTK/AP

Texaský guvernér Rick Perry tvrdí, že návštěva Sobotky ve Westu má pro krajany velký význam. Současně vyzdvihl statečnost a silný duch komunity, který lidem pomohl překonat neštěstí. "Komunita je to, co nám pomáhá překonat tragédie. Je to sdílená bolest, v níž nacházíme útěchu a sílu," řekl a dodal: „Není místo v Americe, kde byste se mohl cítit více doma než tady ve Westu“.

Jeho slova potvrdil i honorární konzul Rey Snokhous. „Tohle je zážitek, který jsem si nikdy ani nepředstavil,“ poznamenal.

Sobotka uvedl do funkce nového honorárního konzula Briana Vanicka a poděkoval Snokhousovi za práci, kterou pro místní krajany vykonal. Od konzulátu dostal kovbojský pásek, ostruhy a šerifský odznak.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků