Hlavní obsah
Premiér Bohuslav Sobotka před Bílým domem Foto: ČTK/AP

Sobotka u Obamy debatoval o jaderné bezpečnosti i Sýrii

O jaderné bezpečnosti, nedávných teroristických útocích v Belgii nebo konfliktech v Sýrii a dalších zemích Blízkého východu debatovalo v Bílém domě v noci na pátek několik desítek premiérů a hlav států. Českým novinářům to po večeři pořádané americkým prezidentem Barackem Obamou řekl ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se jí za Česko zúčastnil.

Premiér Bohuslav Sobotka před Bílým domem Foto: ČTK/AP
Sobotka u Obamy debatoval o jaderné bezpečnosti i Sýrii

„Já musím říct, že ta debata byla hodně ve znamení teroristických útoků, hodně se dotýkala také situace, která je dneska v Sýrii, na Blízkém východě obecně, v těch oblastech, kde existuje teroristická infrastruktura,” uvedl český premiér. „Je poměrně silná obava z toho, že existují rizika v některých zemích, kde by se teroristé mohli dostat k jadernému materiálu, a byl kladen důraz na to, aby se zvýšila bezpečnostní opatření, například pokud jde o jaderné elektrárny,” poznamenal také.

O podobných tématech budou politici podle jeho očekávání diskutovat také v pátek během hlavního dne summitu o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu. S příspěvkem má vystoupit i Sobotka.

Premiér Sobotka o návštěvě Bílého domu a seriálu House of Cards.

Summity o jaderné bezpečnosti, z nichž ten washingtonský je čtvrtým v pořadí, vyšly z iniciativy amerického prezidenta Obamy, kterou navázal na svůj pražský projev o jaderném odzbrojení z roku 2009. Cílem konferencí je přispět k prevenci jaderného terorismu přijetím efektivních kroků pro zabezpečení jaderného materiálu na národní i mezinárodní úrovni.

Ještě před začátkem večeře v Bílém domě hovořil Sobotka s některými, především evropskými politiky o migraci. „Měl jsem možnost krátce mluvit i s panem (tureckým prezidentem) Erdoganem o tom, že je skutečně velmi důležité, aby se podařilo naplnit ten akční plán, který je mezi Evropskou unií a Tureckem,” podotkl také.

Související témata:

Premiér Bohuslav Sobotka

Foto: Jan Handrejch, Právo

Prezident USA Barack Obama

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků