Hlavní obsah

Sněmovna USA přiklepla více peněz na armádu

Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila rozpočet na obranu ve výši 649 miliard dolarů (zhruba 11 biliónů korun) pro fiskální rok 2012, jenž začíná 1. října. Podle agentury Reuters se tak neprosadili zákonodárci, kteří chtějí utlumit vojenskou angažovanost USA v Afghánistánu či Libyi.

Sněmovna USA přiklepla více peněz na armádu

Oproti stávajícímu rozpočtu by šlo o navýšení o 17 miliard dolarů, i když prezident Barack Obama požadoval ještě o dalších osm miliard víc. Senát, horní komora amerického Kongresu, by měl vypracovat vlastní návrh rozpočtu a teprve z kombinace obou návrhů by měl během několika týdnů vzejít konečný rozpočet.

V dolní komoře, kterou ovládají republikáni, se pro rozpočet ve výši ve výši 649 miliard dolarů vyslovilo 336 zákonodárců, proti jich bylo 87. Mezi poslanci tak existuje vůle pro navyšování výdajů na obranu navzdory tlakům na rozpočtové škrty.

Navrhované výdaje zahrnují základní rozpočet Pentagonu ve výši 530 miliard dolarů a dalších 119 miliard na mise v Afghánistánu a Iráku.

Zákonodárci počítají mimo jiné s pořízením 32 "neviditelných" stíhaček F-35 za 5,9 miliard dolarů, se zkonstruováním desítky lodí pro námořnictvo za 15,1 miliardy dolarů a s nákupem 28 stíhaček F-18 za 3,3 miliardy.

Návrh obranného rozpočtu nezahrnuje prostředky na jaderný vojenský program a na výstavbu vojenských objektů. Ty mají být zahrnuty ve zvláštních zákonech a k armádním výdajům přidají dalších zhruba 33 miliard dolarů. Obama chce, aby armáda pro příští rok dostala celkem 690 miliard dolarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků