Hlavní obsah

Skandál s intimními fotkami přiměl kongresmana k odstoupení

Americký demokratický kongresman Anthony Weiner se ve čtvrtek kvůli sexuálnímu skandálu vzdal svého mandátu. Šestačtyřicetiletý politik, který několika ženám posílal své intimní fotografie, tak ustoupil vzrůstajícímu tlaku jak vládních demokratických, tak republikánských zákonodárců.

Skandál s intimními fotkami přiměl kongresmana k odstoupení

Weiner se v krátkém prohlášení znovu omluvil za těžkosti, které způsobil, a řekl, že za současné situace nemůže dále pokračovat ve funkci. Zároveň vyjádřil naději, že najde jiný způsob, jak bojovat za to, co je důležité pro jeho voliče.

Skandál propukl před více než dvěma týdny, když internetové stránky konzervativního zaměření informovaly o tom, že jedenadvacetiletá americká studentka od Weinera dostala fotku mužského rozkroku v šedém spodním prádle. Kongresman nejprve popíral, že by fotografii poslal, a tvrdil, že si není jistý, zda rozkrok na fotce vůbec patří jemu. Později se ale k odeslání této fotky - i dalších podobných jiným ženám - přiznal a prohlásil, že činu hluboce lituje. Zároveň ale řekl, že neodstoupí.

Brzy se však dostal pod tlak řady politiků, zejména z Demokratické strany, kteří ho vyzvali, aby se vzdal funkce. Navíc se v uplynulých dnech na internetu objevilo několik dalších fotografií téměř nahého Weinera, které také rozesílal ženám. I to zřejmě kongresmana, který prohlásil, že vyhledá odbornou pomoc, přimělo k rozhodnutí o rezignaci.

Weiner, jehož manželkou je dlouholetá poradkyně ministryně zahraničí Hillary Clintonové Huma Abedinová, byl členem Sněmovny reprezentantů od roku 1998. V rámci Demokratické strany je považován za jednoho z největších liberálů a spekulovalo se o tom, že by se v roce 2013 mohl stát starostou New Yorku.

Americkou veřejnost případ s fotkou zaujal nejen sám o sobě, ale i kvůli nepříliš šťastné jazykové shodě. Původně německým slovem "wiener" (vídeňský) nebo zkomoleně "weiner" se totiž v angličtině označuje druh párku a slangově také pánské přirození. Řada médií tak s gustem vtipkovala o Weinerově weineru.

Vedle amerických médií skandálu využila také firma na výrobu akčních postaviček HeroBuilders.com, která na trh uvedla dvě figurky Weinera. Jedna je "standardní" za 40 dolarů (668 korun), druhá vzhledem ke své zobrazené anatomii "jen pro dospělé" za příplatek deset dolarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků