Hlavní obsah
Snímek z aukce. Obraz Henri Matisse Odaliska s magnoliemi Foto: Julie Jacobson, ČTK/AP

Rockefellerovu sbírku vydražili za rekordních 18 miliard

Třídenní dražba uměleckých předmětů a dalších cenností ze sbírky loni zesnulého amerického miliardáře Davida Rockefellera a jeho manželky Peggy vynesla tento týden rekordní výtěžek 833 miliónů dolarů (17,8 miliardy korun). Jedná se tak o nejdražší soukromou sbírku prodanou v aukci. Dosavadní rekord držela sbírka módního návrháře Yvesa Saint-Laurenta, která vynesla v roce 2009 v Paříži 373 miliónů eur (přes 9,5 miliardy korun).

Snímek z aukce. Obraz Henri Matisse Odaliska s magnoliemi Foto: Julie Jacobson, ČTK/AP
Rockefellerovu sbírku vydražili za rekordních 18 miliard

Aukci předmětů z Rockefellerovy sbírky, zahrnující také nábytek či porcelán, pořádala aukční síň Christie's v New Yorku. Všech 893 položek nabízených v živé dražbě bylo prodáno, oznámila aukční síň.

Rekordní částka za draženou soukromou sbírku byla přitom překonána hned první den aukce, v úterý. Stovky předmětů byly rovněž nabídnuty v internetové dražbě. Výtěžek má jít podle Rockefellerovy závěti na dobročinné účely.

Nejdražší byla květinářka z Montmartru

Nejdražší položkou dražby byl obraz španělského malíře Pabla Picassa Dívka s květinovým košem, který změnil majitele za 115 miliónů dolarů.

Obraz Pabla Picassa Dívka s květinovým košem

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Květinářka z pařížského Montmartru je na něm vyobrazena v podobě aktu s kyticí rudých růží. Picasso ho namaloval v roce 1905, tedy pouhý rok poté, co se usadil v Paříži. Před Rockefellerem obraz vlastnila spisovatelka Gertrude Steinová, která ho koupila přímo od autora.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků