Hlavní obsah
 

Raketoplán Endeavour jel tři dny ulicemi Los Angeles do muzea

Nejmladší z letky amerických raketoplánů dojel v neděli do cíle. Sedmdesát pět tun vážícímu raketoplánu Endeavour trvala poslední cesta do muzea v Los Angeles neplánovaně dlouho. K překonání trasy dlouhé 19 kilometrů potřeboval tři dny.

 
Raketoplán Endeavour jel tři dny ulicemi Los Angeles do muzea

„Je to paráda vidět vesmírnou loď na ulici,“ citovala BBC jednoho ze svědků.

Raketoplánu musely z cesty stovky stromů, semaforů i kabelů vedoucích elektřinu.

Endeavour měl původně svoji závěrečnou etapu z losangeleského mezinárodního letiště absolvovat za dva dny, podnik se však o den protáhl. Přišlo se totiž na to, že vykácet 400 stromů nestačilo. Další už ale skácet nešlo, protože se jednalo o vzácné dřeviny. Organizátoři proto museli vymýšlet náhradní řešení. Oříškem často bylo vyhnout se pouliční lampě, anebo zatočit kolem rohu domu.

Raketoplán Endeavour dorazil do muzea po třídenní jízdě ulicemi Los Angeles.

Foto: Lawrence K. Ho/Los Angeles Times/Pool , Reuters

Podívanou v ulicích Los Angeles si nenechaly ujít tisíce lidí. Endeavour se krokem sunul na plošině se 160 koly, ovládané na dálku.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Raketoplán Endeavour projel ulicemi Los Angeles

Video: Reuters

Endeavour začal létat do vesmíru v roce 1992. Od té doby uskutečnil 25 letů, při nichž obletěl téměř 4700krát planetu Zemi. Byl náhradou za raketoplán Challenger, který byl zničen při havárii v roce 1986. Na palubě Challengeru tehdy zahynulo sedm členů posádky.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil program raketoplánů v loňském roce, chce se soustředit na výzkumy na nízké oběžné dráze, zaměřuje se například na asteroidy či planetu Mars.

V muzeu už dříve skončily i raketoplány Discovery a Enterprise, Atlantis do muzea míří.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků