Hlavní obsah
Harvey Weinstein odchází od soudu. Foto: Brendan Mcdermid, Reuters

Producent Weinstein odmítl obvinění ze znásilnění

Americký filmový producent Harvey Weinstein v úterý před soudem odmítl vinu za znásilnění a sexuální útoky, z nichž je obviněn. Prohlásil, že ženy se sexem vždy souhlasily. Jeho obhájce se snaží zpochybnit věrohodnost údajných obětí, informovala agentura AP.

Harvey Weinstein odchází od soudu. Foto: Brendan Mcdermid, Reuters
Producent Weinstein odmítl obvinění ze znásilnění

Velká porota šestašedesátiletého producenta minulý týden obvinila ze znásilnění, jehož se měl údajně dopustil v roce 2013, a také ze sexuálních útoků, které se datují do roku 2004. [celá zpráva] Bývalá herečka Lucia Evansová úřadům řekla, že ji tehdy jako začínající umělkyni přiměl ve své pracovně k orálnímu sexu. Oběť prvního trestného činu nebyla identifikována, neboť o své zkušenosti nepromluvila veřejně.

Newyorský soudce přečetl v úterý Weinsteinovi obžalobu a požádal jej o stručné vyjádření. Spoluzakladatel filmových studií Miramax a The Weinstein Company vinu odmítl. Jeho právník označil obvinění za absurdní a prohlásil, že Weinstein měl s údajnou obětí znásilnění dlouhodobý vztah, který pokračoval i po inkriminovaném činu.

„Znásilnění je hrozný zločin, ale je právě tak trestuhodné být nespravedlivě ze znásilnění obviněn. Vnímá to tak (Weinstein), že byl nespravedlivě obviněn ze znásilnění,” řekl novinářům po skončení výslechu obhájce Benjamin Brafman. Sám Weinstein s reportéry mluvit nechtěl a od soudu odjel po zhruba 40 minutách.

Obhájce chce zabránit procesu

Brafman uvedl, že se obhajoba měla možnost seznámit s důkazy proti Weinsteinovi, na jejichž základě označil svého klienta za „zcela obhajitelného”. „Začínáme svůj boj... Pokud budeme úspěšní, k procesu ani nemusí dojít,” dodal podle AP s vysvětlením, že se bude obhajoba snažit docílit toho, aby žalobci upustili od obvinění ještě před začátkem soudního procesu.

Newyorský prokurátor Cyrus Vance podle AP řekl, že taktika zpochybňování věrohodnosti žen se od obhajoby dala očekávat. Právě Vance již v minulosti odmítl Weinsteina obvinit, když proti němu v případu údajného osahávání chtěla v roce 2015 svědčit italská modelka. Tehdy prokurátor čelil tlaku ze strany organizací hájících práva žen, které na současné obvinění producenta reagovaly vesměs s uspokojením.

Weinsteina nařklo v posledních měsících ze sexuálních útoků víc než 70 žen včetně hereček Salmy Hayekové či Gwyneth Paltrowové. Jeho případ následovala záplava dalších odhalení podobných činů a byl u zrodu celosvětové kampaně proti obtěžování a sexuálnímu násilí na ženách MeToo.

Weinstein se předminulý týden dobrovolně přihlásil na policii. Soudce jej poté propustil na kauci jednoho miliónu dolarů (22 miliónů korun). Před svým propuštěním musel odevzdat pas a souhlasit s tím, že bude nosit elektronické zařízení monitorující jeho pohyb.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků