Hlavní obsah
Ilustrace sondy Phoenix na Marsu Foto: Reuters

Phoenix na Marsu končí, NASA se sondou nemá spojení

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v pondělí ukončil více než pětiměsíční misi sondy Phoenix na Marsu. NASA se sondou nemá spojení. I tak ale mise Phoenixu trvala déle, než se původně očekávalo, a úřad ji hodnotí jako velmi úspěšnou.

Ilustrace sondy Phoenix na Marsu Foto: Reuters
Phoenix na Marsu končí, NASA se sondou nemá spojení

NASA měl potíže se spojením s Phoenixem už před dvěma týdny. Sonda se tehdy uvedla do klidového stavu, protože její baterie se kvůli ubývajícímu světlu v důsledku marsovské zimy a prachovým bouřím neměly šanci dobít. Po dvou dnech ticha se ale Phoenix 31. října znovu ozval.

Phoenix odstartoval ze Země v srpnu 2007 a na "rudé planetě" přistál 25. května. Původní plány NASA předpokládaly, že sonda bude fungovat asi čtvrt roku, nakonec ale svou očekávanou životnost výrazně překonala.

Nalezené stopy vody Podle expertů byla mise Phoenixu velmi úspěšná. Sonda prokázala, že ve zmrzlé půdě Marsu jsou stopy vody, i když spíše z doby minulé. Právě voda je podle vědců základním předpokladem pro vznik jakékoli formy jednoduchého života.

Kromě toho ale sonda také odhalila v marsovské půdě přítomnost perchlorových solí, které jsou silně jedovaté. To podle vědců značně snižuje šanci narazit na Marsu na stopy života.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků