Hlavní obsah

Pentagon schválil vývoj Transformers, létajících bojových vozidel

Agentura pro vyspělé obranné technologie DARPA schválila projekt Transformer (TX), který by mohl způsobit menší revoluci ve vojenství. Výsledkem by mělo být v roce 2015 bojové vozidlo pro čtyři vojáky, schopné letět jako letadlo a po přistání se transformovat do bojového vozidla, které na jednu nádrž urazí 400 kilometrů.

Pentagon schválil vývoj Transformers, létajících bojových vozidel

Zadání projektu zní až neuvěřitelně, zvláště s další podmínkou, že do vzduchu se má TX dostat i bez ranveje. Agenturu DARPA však motivuje pro tento program zřejmě zkušenost z Iráku a Afghánistánu, kde jsou nejproblematičtější přesuny jednotek. Létající auta by umožnila jednotkám mobilitu a zároveň snížila riziko, že budou vystaveny hrozbě pozemních min a nastražených náloží nebo přepadů ze zálohy.

Vrtulníky mohou jednotky přepravovat, ale jsou zranitelné a jednotky se v cílové oblasti mohou už pak pohybovat jen po svých. Takový humwee na steroidech by se jim hodil, zdůrazňuje server Tech News Daily.

Pokud jde o jeho letecké parametry, představa zadavatelů projektu spočívá ve spojení terénního auta s vlastnostmi malého pohyblivého letounu, jako je Cessna nebo Piper, ovšem se schopností kolmých startů a přistání, poskytující co největší ochranu posádky pro případ zřícení.

Navíc by měl být stroj schopen vzlétat a přistávat automaticky a posádce umožňovat manuální manévrování v případě potřeby. Je nereálné, že by se z každého čtvrtého vojáka mohl stát plnohodnotný pilot.

Na projekt Pentagon vyhradil rozpočet 54 miliónů dolarů a během čtyř let má světlo světa spatřit první prototyp TX.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků