Hlavní obsah
 

Opusťte Venezuelu, vyzval Maduro americké diplomaty

Venezuela přerušila se Spojenými státy diplomatické styky poté, co americký prezident Donald Trump uznal za hlavu Venezuely Juana Guaidóa. Američtí diplomaté musí podle prezidenta Nicolase Madura do 72 hodin opustit Venezuelu. Guaidóa uznala i většina jihoamerických států.

 
Opusťte Venezuelu, vyzval Maduro americké diplomaty

„Rozhodl jsem se přerušit diplomatické kontakty s imperialistickou americkou vládou,” oznámil Maduro. Podle televize Sky News vyzval armádu k jednotě a disciplíně.

V zemi už několik dní probíhají velké protivládní demonstrace. Během středy při nich ve městě San Cristóbal přišli o život dva lidé.

Národní shromáždění, v jehož čele je 35letý Guaidó, minulý týden označilo Madura za nelegitimního prezidenta. V takovém případě by podle ústavy měl úřad hlavy státu převzít předseda parlamentu, tedy Guaidó.

Ten vede opozici proti Madurovi a ve středu v Caracasu se podle ústavy prohlásil prezidentem. Ihned poté jej uznal Trump a tento krok následovala řada latinskoamerických zemí, například Argentina, Brazílie, Chile, Kolumbie nebo Peru. Přidat se údajně chystá i Kanada.

Juan Guaidó s výtiskem venezuelské ústavy

Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Evropské země se zatím nevyjádřily. Předseda Evropské rady Donald Tusk ale večer Guaidóna podpořil. Řekl, že Národní shromáždění má podporu venezuelského lidu. Podle českého ministerstva zahraničí Tomáše Petříčka bude česká diplomacie svůj postoj koordinovat s EU.

Muž protestuje proti vládě prezidenta Nicolase Madura

Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Země se potýká s velkými ekonomickými problémy a lidé z ní ve velkém odcházejí především do sousední Kolumbie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků