Hlavní obsah
Americký prezident Barack Obama Foto: Francois Lenoir , Reuters

Obama prý dovolil NSA zamlčovat a využívat chyby podobné Krvácejícímu srdci

Americký prezident Barack Obama tajné službě NSA přiznal právo v určitých případech zamlčovat bezpečnostní chyby na internetu a využívat je. Tvrdí to v neděli na svém webu americký deník The New York Times s odvoláním na vysoce postavené vládní zdroje.

Americký prezident Barack Obama Foto: Francois Lenoir , Reuters
Obama prý dovolil NSA zamlčovat a využívat chyby podobné Krvácejícímu srdci

Podle nich je to oprávněné v široce pojatých výjimečných případech, týkajících se "jasných potřeb národní bezpečnosti nebo prosazování zákona".

Oficiálně Bílý dům a zpravodajské služby popírají informace médií, že NSA dlouhodobě využívala závažnou bezpečnostní chybu internetu, takzvanou Chybu krvácení srdce (Heartbleed Bug), o jejíž existenci se uživatelé dozvěděli teprve tento týden.

Bílý dům v pátek popřel, že by o chybě věděl. Také vedení amerických tajných služeb označilo za mylné zprávy o tom, že by NSA nebo kterákoli jiná součást vládních úřadů o chybě věděla.

Milióny uživatelů vystaveny riziku

Bezpečnostní chyba Heartbleed Bug je jednou z nejzávažnějších v dějinách internetu. Pokud o ní NSA věděla a nic proti ní nepodnikla, vystavila milióny uživatelů internetu možným útokům kybernetických zločinců, poznamenala agentura DPA.

Agentura Bloomberg o víkendu informovala, že NSA prostřednictvím vážné chyby šifrovací knihovny OpenSSL byla schopna se dostat k chráněným datům včetně soukromých hesel uživatelů internetu. Vládní rozvědka podle nejmenovaných zdrojů využívala Heartbleed Bug téměř dva roky.

NSA se stala terčem kritiky už loni, kdy díky odhalením jejího bývalého technika Edwarda Snowdena vyšla najevo fakta o tajných programech sledujících telefonickou komunikaci miliónů lidí v USA i ve světě.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků