Hlavní obsah
Prezident Barack Obama Foto: Carolyn Kaster, ČTK/AP

Obama nutil Londýn tajit neúspěšný test rakety, píše britský list

Administrativa bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy podle úterního tvrzení listu The Times nutila kabinet někdejšího britského premiéra Davida Camerona, aby stůj co stůj udržel v tajnosti okolnosti neúspěšného testu rakety schopné nést jadernou hlavici.

Prezident Barack Obama Foto: Carolyn Kaster, ČTK/AP
Obama nutil Londýn tajit neúspěšný test rakety, píše britský list

Nedělník Sunday Times s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného představitele královského námořnictva napsal, že červnová zkouška rakety Trident II D5 bez jaderné hlavice, podniknutá u břehů Floridy, odhalila „vážnou vadu“.

Střelu za 17 miliónů liber (532 miliónů korun) odpálila britská jaderná ponorka HMS Vengeance. Raketa se podle listu odklonila z dráhy a zamířila na USA.

Šlo údajně o katastrofální chybu, která vyvolala paniku v nejvyšším politickém a vojenském vedení.

Chyba v navádění?

Američané podle Timesů tlačili na britský kabinet, aby informace o selhání popřel. Přesně to také udělal v pondělí nynější britský ministr obrany Michael Fallon, podle něhož byla zkouška zcela úspěšná.

Příčinou selhání měl být americký systém navádění, vyráběný společností Lockheed Martin.

Britský premiér v demisi David Cameron

Foto: Francois Lenoir, Reuters

„Američané měli hrůzu z toho, že problém mohou mít i jiné jejich odpalovací systémy. Britské odpálení rakety bylo bez problému, potíž se objevila na americké straně,“ uvedl zdroj z britského ministerstva obrany.

Fallon sice v parlamentu tvrdil, že Británie má mimo veškerou pochybnost schopnost efektivního jaderného odstrašování, podle zdrojů však test zpochybnil spolehlivost a odstrašující sílu amerických arzenálů. Právě to se Obamův tým snažil utajit.

Kauza je ovšem mimořádně citlivá i v Británii. Premiérka Theresa Mayová, která byla v Cameronově vládě ministryní vnitra, se vyhnula odpovědi na otázku, zda o incidentu věděla, a odmítá to sdělit i nyní, kdy kauza pokračuje již třetím dnem.

Právě loni v červenci totiž poslanci po naléhání Mayové a pětihodinové rozpravě odhlasovali obnovu zastarávající flotily ponorek s jadernými střelami Trident.

Tento program si vyžádá nejméně 41 miliard liber (asi 1,2 biliónu korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků