Hlavní obsah
Možný nový ministr obrany USA Ashton Carter Foto: ČTK/AP

Obama nominoval nového šéfa Pentagonu, Carter je expert na jaderné zbraně

Prezident USA Barack Obama nominoval 60letého Ashtona Cartera na post ministra obrany. Dosavadní náměstek ministra Carter má nahradit odcházejícího jediného republikána v Obamově vládě Chucka Hagela. Nominaci musí ještě potvrdit Kongres.

Možný nový ministr obrany USA Ashton Carter Foto: ČTK/AP
Obama nominoval nového šéfa Pentagonu, Carter je expert na jaderné zbraně

„Zná ministerstvo obrany po všech směrech,“ poznamenal na Carterovu adresu Obama a mimo jiné dodal, že Carter sloužil v administrativách demokratů i republikánů. Jako ministr obrany bude podle Obamy čelit řadě úkolů. Prezident připomněl války v Afghánistánu, v Sýrii a konflikty v severní Africe, ale také kybernetickou obranu.

Demokrat Carter vystudoval historii a fyziku a pro Pentagon pracuje přes třicet let. Věnoval se agendě protiraketové obrany a jaderných arzenálů. Profiloval se také svým tvrdým postojem vůči zemím usilujícím o vývoj nukleárních zbraní. Svého času navrhoval bombardovat jaderné komplexy v Severní Koreji, uvedla ČTK.

Související téma:

Už za prezidenta Billa Clintona v první polovině 90. let působil jako tajemník ministra a v letech 2009 až 2011 vedl odbor nákupu zbraní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků