Hlavní obsah
Barack Obama během jednoho ze svých proslovů. Foto: Jason Reed, Reuters

Obama kličkuje kolem stažení z Iráku

Republikáni obvinili demokratického kandidáta na amerického prezidenta Baracka Obamu, že kličkuje kolem stahování vojáků z Iráku. Obama v sobotu prohlásil, že zřejmě během měsíce přehodnotí svůj plán stáhnout bojové jednotky během 16 měsíců, s nímž původně přišel.

Barack Obama během jednoho ze svých proslovů. Foto: Jason Reed, Reuters
Obama kličkuje kolem stažení z Iráku

Plán byl tvrdě kritizován armádou, protože, byl příliš schematický a nevycházel z potřeb bojových jednotek. „Neočekávám, že stažení bude úplně hladké,“ uvedl Obama a dodal, že je potřeba i diplomatického úsilí a současně, že je nutné zajistit bezpečnost sunnitů i jejich adekvátní podíl na vládě.

Kritiku republikánů odráží slovy, že by se měli podívat do vlastních řad a na vlastní sliby. Irácká vláda se nedohodla s Američany na smlouvě o dlouhodobé přítomnosti amerických jednotek na svém území. I irácký premiér Núrí Málikí se vyslovil, aby byl stanoven termín stahování vojsk.

Obama při té příležitosti nabádal, že vláda prezidenta George Bushe by měla dostát svému slibu. Tvrdila, že až budou Iráčani chtít odchod amerických jednotek, tak jim USA vyhoví.

Obama také plánuje cestu do Iráku, kde chce jednat s iráckým premiérem Núrím Málikím o aktuální situaci. Míní navštívit i Afghánistán. Pojedou s ním demokratický senátor Jack Reed a republikánský senátor Chuck Hagel.

Obama se do republikánů pustil i kvůli současné ekonomické situaci USA. Má mírné pochybnosti, že země je v recesi. Podle něj není nutný další balíček ekonomických stimulů, i když v sobotu zkrachovala velká hypoteční banka IndyMac a minulý týden se propadly akcie ústavů Freedie Man a Fannie Mae.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků