Hlavní obsah
 

Novinář CNN se hádal s Trumpem a přetahoval se o mikrofon. Přišel o akreditaci

Bílý dům odňal akreditaci zpravodaji televize CNN, který se na středeční tiskové konferenci dostal do sporu s prezidentem Donaldem Trumpem. Reportér Jim Acosta, který se ho ptal, proč označil karavanu migrantů za invazi, pozbyl práva účastnit se prezidentských akcí v Bílém domě.

 
Novinář CNN se hádal s Trumpem a přetahoval se o mikrofon. Přišel o akreditaci

Acosta se na tiskové konferenci Trumpa zeptal, proč v závěru kampaně označoval za invazi karavanu migrantů mířící k USA ze Střední Ameriky. Když chtěl zpravodaj CNN položit další otázku, Trump prohlásil „to stačí, to stačí” a vyzval ho, aby si sedl.

Zaměstnankyně Bílého domu se přetahuje s novinářem CNN Jimem Acostou (zády k objektivu) o mikrofon. Přihlíží americký prezident Donald Trump.

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

 Acosta se pak přetahoval s asistentkou o mikrofon a prezident ho označil za neslušného: „CNN by se měla stydět, že pro ně pracujete. Způsob, jakým zacházíte se Sarah Huckabee (Sandersovou), je hrozný.”

Když před položením otázky další novinář Acostu hájil jako poctivého a pracovitého reportéra, reagoval Trump slovy: „Upřímně, tebe taky zrovna nemusím.”

Asistentka se přetahuje s novinářem CNN Jimem Acostou o mikrofon na tiskové konference amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Prezident se pustil i do dalšího novináře, černošského. Ten se ho zeptal, jestli jeho adorace nacionalismu nemůže povzbudit bíle nacionalisty. Trump to pobouřeně označil „za rasistický dotaz“.

Odebrání akreditace

Podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové bylo Acostovo chování „absolutně nepřijatelné”. Vyčetla mu, že „položil ruku na mladou ženu, která se snažila dělat svou práci”. Akreditace, přesněji bezpečnostní osvědčení vydané prezidentskou ochrankou, mu byla odebrána až do odvolání, uvedla mluvčí.

Acosta informuje, že nesmí do Bílého domu

Acosta na Twitteru Sandersovou obvinil ze lži. Podle očitých svědků se asistentky obsluhující mikrofon sice krátce dotkl, ale omluvil se jí. V prohlášení ho podpořila i televize CNN, podle níž je odebrání akreditace odvetou za Acostovy nepříjemné otázky. Prezident ve vztahu k médiím podle CNN zašel příliš daleko. Agentura Reuters označila incident za „nové dno v chování Trumpa vůči novinářům”.

Vlivné americké Sdružení zpravodajů Bílého domu (WHCA), organizace reportérů informujících o činnosti prezidenta, vydalo prohlášení, v němž se za Acostu postavilo. Jeho chování nebylo podle WHCA útočné a reakce Bílého domu je nepřijatelná. „Tato ubohá a pomýlená akce musí být okamžitě odvolána,” uvádí se v prohlášení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků