Hlavní obsah
Donald Trump Foto: Jim Bourg, Reuters

NATO je pro USA příliš drahé, Trump to chce změnit

Spojené státy by měly přehodnotit svoje působení v rámci Severoatlantické aliance, prohlásil v pondělí republikánský favorit do voleb prezidenta USA Donald Trump. Členství v NATO podle něj stojí americkou pokladnu moc peněz, Američané na NATO přispívají mnohem více než ostatní spojenci.

Donald Trump Foto: Jim Bourg, Reuters
NATO je pro USA příliš drahé, Trump to chce změnit

„Myslíte si, že by USA měly přehodnotit své zapojení do NATO?“ zeptal se Trumpa přímo televizní moderátor Wolf Blitzer. „Ano, protože nás to stojí moc peněz a, upřímně, oni musí dát víc peněz. My platíme neúměrně víc, je to moc. A upřímně, dnešní svět je jiný než svět, kdy jsme původně přišli s tím nápadem a všichni se spojili,“ odvětil Trump.

Třetiny: 1:1, 0:1, 2:0. Branky a nahrávky: 12. Taratuchin (Grigorenko, Pěrežogin), 45. Grigorenko (Taratuchin, Pěrežogin), 52. Trubačev (Polušin, Tjutin) - 13. Parenteau (Bouchard, White), 37. Upshall (Laich, Parenteau). Rozhodčí: Radbjer - Feola, Takula. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 10.594.

Rusko: Medvěděv - Grebeškov, Tjutin, Kornějev, Kolcov, Kondratěv, Ljubušin, Fachrutdinov, Ježov - Polušin, Trubačev, Ovečkin - Pěrežogin, Taratuchin, Grigorenko - Anšakov, Kajgorodov, Žerděv - Arťuchin, Pestunov, Šiškanov. Trenér Rafael Išmatov.

Kanada: Fleury - Eminger, Bell, Woywitka, Colaiacovo, Stajan, White, Rouleau, Paetsch - Paille, McClement, Tootoo - Laich, Bouchard, Parenteau - Campbell, Roy, Lupul - Upshall, Wellwood, Gordon. Trenér Marc Habscheid.

Trumpovi se například nelíbí, že se Washington stará o Ukrajinu, zatímco spojenci v Evropě podle něj ukrajinskou vládu podporují nedostatečně. Američané na Ukrajinu poslali nesmrtící vojenský materiál a pomáhají cvičit ukrajinské vojáky.

Podle Trumpa by USA neměly z NATO vystupovat, ale platit Alianci mnohem méně.

Na Blízkém východě je neutrální

Trumpův postoj k NATO není jediným jeho názorem, s nímž vyvolal tento týden malé pozdvižení. Miliardář se vyjádřil také k palestinsko-izraelskému konfliktu a prohlásil, že co se toho týče, zastává neutrální stanovisko. Později ubezpečoval, že podporuje Izrael.

Související téma:

.

Foto: Novinky

Podle demokratické favoritky Hillary Clintonové tak Trump znovu ukázal, jak je nespolehlivý. Amerika podle ní nepotřebuje prezidenta, „který je v pondělí neutrální, v úterý proizraelský a kdovíjaký ve středu“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků