Hlavní obsah

NASA vypustila teleskop, který bude hledat "neviditelná" tělesa

Po několika odkladech v pondělí americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vypustila do kosmu teleskop WISE, který bude pátrat po normálně neviditelných vesmírných objektech a dalekých galaxiích. Od širokoúhlého infračerveného teleskopu si NASA slibuje objevení milionů nových vesmírných těles, která dosavadní zařízení nebyla schopna zachytit.

NASA vypustila teleskop, který bude hledat "neviditelná" tělesa

WISE vynesla z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii do noční oblohy raketa Delta 2. Po měsíčním testovacím provozu bude teleskop v hodnotě 320 milionů dolarů (5,5 miliardy korun) minimálně půl roku obíhat kolem Země a detailně mapovat okolní vesmír.

Zaměří se hlavně na infračervené záření, které vysílají i ta nechladnější kosmická tělesa. Toto záření není viditelné lidským okem a teleskopy pracující pouze ve viditelné části světelného spektra je nezaznamenají.

WISE by tak měl podle NASA objevit dosud neznámé tmavé asteroidy, chladné hvězdy (takzvané hnědé trpaslíky) a velmi vzdálené galaxie. Pokusí se také odhalit neznámé asteroidy a komety, jejichž orbity se nacházejí v blízkosti Země.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků