Hlavní obsah
 

NASA probudila sondu mířící k Plutu. Po devíti letech urazila 4,8 miliardy kilometrů

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) probudil ze spánku sondu New Horizons mířící k Plutu. Zařízení po svém vypuštění před devíti lety urazilo 4,8 miliardy kilometrů. Vědci doufají, že pomůže objasnit podmínky na ledové trpasličí planetě, o níž se toho příliš neví.

 
NASA probudila sondu mířící k Plutu. Po devíti letech urazila 4,8 miliardy kilometrů

„Technicky vzato to byla rutina, protože tuto proceduru už jsme dříve provedli mnohokrát. Ze symbolického hlediska je to ale velká událost. Značí to začátek našich operací před doletem k Plutu,“ uvedl manažer projektu Glen Fountain.

Sonda byla naprogramována tak, aby se přepnula do aktivního módu v sobotu v 21:00 hodin středoevropského času. Akce proběhla podle plánu. Potvrzení o probuzení New Horizons dorazilo na Zemi z velké vzdálenosti o téměř čtyři a půl hodiny později.

Umělecké vyobrazení sondy New Horizons směřující k Plutu

Foto: Science@NASA/Handout, Reuters

Inženýři z NASA sondu preventivně probouzeli nejméně dvakrát do roka, aby zkontrolovali její zařízení a procvičovali budoucí manévry v sousedství Pluta. Tentokrát už se ale New Horizons do stavu hibernace nevrátí, protože už 15. ledna začne s pozorováním Pluta, i když pořád ještě zpovzdálí. V tuto chvíli se nachází 260 miliónů kilometrů od ledové planety.

Sonda urazila dvě třetiny své cesty v režimu hibernace. Pouze několik jejích přístrojů pracovalo bez ustání a zaznamenávalo informace o meziplanetárním prostoru a částicích slunečního větru.

Záhadné Pluto

Ačkoliv je Pluto součástí sluneční soustavy a objeveno bylo už v roce 1930, moc se toho o něm vzhledem k jeho vzdálenosti neví. Teprve v 90. letech si astronomové uvědomili, že je součástí komplexního systému desetitisíců těles v oběžné dráze Neptunu zvaného Kuiperův pás.

Oběžná dráha Pluta, na jehož povrchu panuje teplota minus 230 stupňů Celsia, se vychyluje tak, že někdy bývá ledová planeta blíže Slunci než Neptun.

V roce 2006 bylo na kongresu v Praze Pluto vyřazeno z kategorie planet a zařazeno mezi trpasličí planety.

Sonda New Horizons má první snímky Pluta zaslat na Zemi v druhé polovině ledna. V červenci pak bude záhadnému Plutu vůbec nejblíže.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků