Hlavní obsah
Jorge Mario Bergoglio na záběru z roku 2012 Foto: ČTK/AP

Na papežovi leží stín z dob vojenské diktatury, měl vydat kněze do rukou eskader smrti

Nový papež je vítán jako asketa a ochránce chudých, který by mohl zdůraznit sociální aspekty v církvi. Ani jeho minulost však není zcela bez poskvrny. Jeho vzestup se kryje s dobou vlády argentinské vojenské junty, kdy zmizelo na 30 000 lidí. Měl odmítnout chránit dva jezuity. Ti skončili na pět měsíců ve vězení, kde byli brutálně mučeni.

Jorge Mario Bergoglio na záběru z roku 2012 Foto: ČTK/AP
Na papežovi leží stín z dob vojenské diktatury, měl vydat kněze do rukou eskader smrti

Bergoglio měl zbavit ochrany dva členy jezuitského řádu, kteří odmítli dál navštěvovat slumy a pomáhat v nich chudým. To umožnilo, aby byli Orlando Yorio a Francisco Jalics v květnu 1976 zadrženi příslušníky námořnictva. Informoval o tom novinář Horacio Verbitsky v knize Mlčení.

Verbitského kniha vychází z výpovědí jednoho ze zadržených jezuitů Orlanda Yorii, s nímž mluvil ještě před tím, než v roce 2000 zemřel. Podle AP „Yorio obvinil Bergoglia, že je předal eskadrám smrti, když odmítl před režimem hájit jejich práci.“ Druhý unesený se k případu odmítl vyjádřit, stáhl se do ústraní v klášteře v Německu.

Bergoglio se pak pokusil zařídit, aby se oba dostali na svobodu, navštívil osobního kněze diktátora Jorge Videly, aby osobně požádal o milost pro ně. Stojí to v Bergogliově autorizované biografii z roku 2010, kterou napsal Sergio Rubbin.

Oba jezuité nezmizeli, nebyli shozeni do moře, jako mnozí jiní zadržení. „Byli objeveni o pět měsíců později, zdrogovaní a polonazí v poli,“ napsal list The Times.

Kardinál stanul před soudem

Kvůli zadržení obou jezuitů byla dokonce v roce 2005 podána žaloba. Tehdejší Bergogliův mluvčí řekl po jejím podání, že jde o „starou pomluvu“. Bergoglio dvakrát odmítl u soudu vypovídat, nakonec tak učinil v roce 2010, ale jeho odpovědi byly vyhýbavé, uvedla obhájkyně lidských práv u soudu.

Obhájci Bergoglia uvádějí, že sám z vazeb žádný prospěch neměl a naopak pomáhal disidentům za vlády junty ze země utéci. Bergoglio prohlásil, že ze zákulisí zachránil životy obou kněžích a dalších, které tajně ukryl před "eskadrami smrti". V jednom případě prý dal svoje doklady jednomu disidentovi, který se mu podobal, aby mohl uprchnout ze země.

"Bergoglio je muž moci a ví, jak se usadit mezi mocnými lidmi. Stále mám mnoho pochybností o jeho roli, pokud jde o jezuity, kteří zmizeli za diktatury," řekl podle ČTK Eduardo de la Serna ze skupiny levicově zaměřených kněžích, kteří se věnují pomoci chudým.

Církev se musela omluvit

Římskokatolická církev se v roce 2000 rozhodla sama veřejně omluvit za neschopnost zaujmout odmítavý postoj k vojenské vládě. "Chceme se zpovídat před Bohem ze všeho, co jsme udělali špatně," oznámila tehdy argentinská biskupská konference.

V únoru argentinský soud konstatoval při rozsudku doživotního trestu vězení nad třemi bývalými vojáky za zabití dvou kněžích, že církevní aparát zavíral nad vraždou oči.

Bývalý děkan sociálních věd na univerzitě v Buenos Aires Fortunato Mallimacci o Bergogliovi v této souvislosti řekl: „Historie ho odsoudí. Ukazuje ho jako člověka, který se stavěl proti všem inovacím v církvi a nad tím vším v době diktatury byl velmi spjat s armádou.“

Kvůli vazbám na juntu se během její vlády zpřetrhaly Bergogliovy vazby s bratry jezuity, kteří chtěli být politicky liberálnější.

Soudy s juntisty pokračují

Postavení církve za vojenské diktatury může pronásledovat Bergoglia dlouho, protože v letech 1973 až 1979 vedl jezuitský řád. Církev po převratu vyzývala věřící k vlastenectví.

V Argentině pokračují procesy proti představitelům diktatury. Tento týden soud v Buenos Aires uložil doživotní trest vězení "poslednímu diktátorovi" Reynaldu Bignonemu za zmizení 23 lidí včetně dvou těhotných žen. Stalo se to v 80. letech, kdy byl u moci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků