Hlavní obsah
Donald Trump už jako 45. prezident USA. Foto: Saul Loeb, Reuters

Konec boje s globálním oteplováním. Alespoň na stránkách Bílého domu

Úřad nového amerického prezidenta Donalda Trumpa vzápětí po převzetí moci odstoupil od boje proti klimatickým změnám, který razil předchůdce Barack Obama. Z internetových stránek Bílého domu zmizel i oddíl nazvaný ”změny klimatu” a Trumpovi lidé tam umístili informace o rázné změně environmentální politiky. Zmizel i oddíl věnovaný občanským právům.

Donald Trump už jako 45. prezident USA. Foto: Saul Loeb, Reuters
Konec boje s globálním oteplováním. Alespoň na stránkách Bílého domu

„Zrušení těchto omezení výrazně pomůže pracujícím Američanům a v průběhu následujících sedmi let zvedne mzdy o více než 30 miliard dolarů (780 miliard Kč),” uvedl Bílý dům v prohlášení s odkazem na opatření přijatá Obamou v boji proti globálnímu oteplování.

Obamův plán počítal v následujících letech se snížením emisí skleníkových plynů. Kvůli tomu měly americké podniky přecházet na obnovitelné zdroje energie a omezovat spotřebu uhlí.

Trump se opakovaně vyjádřil skepticky k fenoménu globálního růstu teplot a již v kampani vyhlásil, že chce Obamovu politiku obrátit směrem k vstřícnějšímu používání fosilních paliv. Podle něj s tématem snižování emisí přišla Čína, aby oslabila americkou ekonomiku.

Úředníky čeká vyhazov

Z webové stránky Bílého domu také zmizel blok věnovaný občanským právům a jejich ochraně, což představuje silný kontrast k přístupu Baracka Obamy. Předchozí prezident kladl velký důraz například na rozšiřování práva sexuálních menšin a snažil se zmenšit rasové disproporce a zaujatost. Z nových stránek není jasné, jaké postoje v této otázce Trump zaujímá.

Na nové webové stránce Bílého domu se naopak objevilo, že se zlepší péče o veterány: „Naše reformy začnou vyhozením zkorumpovaných nekompetentních úředníků majících na starosti záležitosti veteránů.“ Tito úředníci byli pod palbou kritiky po celou dobu prezidentské kampaně Donalda Trumpa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků