Hlavní obsah
Elektrické křeslo, které používali v Západní Virginii v padesátých letech minulého století. Foto: Profimedia.cz

Jižní Karolina chce popravy injekcí nahradit elektrickým křeslem

V parlamentu amerického státu Jižní Karolína se rozhořela debata o metodách usmrcení zločinců, vyvolaná nedostatkem účinné látky pro smrtící injekce. Farmaceutické firmy buď z etických důvodů, nebo kvůli obavám z negativní reklamy odmítají věznicím dodávat požadovaná sedativa. Jižní Karolína proto uvažuje o elektrickém křesle, případně o popravách zastřelením.

Elektrické křeslo, které používali v Západní Virginii v padesátých letech minulého století. Foto: Profimedia.cz
Jižní Karolina chce popravy injekcí nahradit elektrickým křeslem

Smrtící injekce jako prostředek poprav jsou v americké justici velké téma. Americké soudy už několikrát kvůli problematickému obsahu injekcí plánované popravy zablokovaly, dříve používané látky byly zakázány, evropští dodavatelé jakékoli nové dodávky odmítají a chemikálií je nedostatek.

V současné době platí trest smrti v 31 státech USA, forma popravy se ale liší. V Jižní Karolíně platí od roku 1995 zákon, podle něhož si odsouzenec může vybrat mezi smrtící injekcí a elektrickým křeslem. Všichni odsouzenci si v posledních letech zvolili injekci s vědomím, že účinnou látku věznice nemají. Poprava se proto v těchto případech odkládala na neurčito. Od roku 2011 v Jižní Karolíně žádný odsouzenec rukou kata nezemřel, v celách smrti je 35 lidí.

V místním parlamentu prošel v prvním hlasování zákon, který věznicím výslovně ukládá použití elektrického křesla. Tuto metodu zavedli v Jižní Karolíně v roce 1912, na křesle od té doby v tomto státě zemřelo přes 200 vězňů.

Podle agentury AP se objevil i poslanecký návrh na zavedení trestu smrti zastřelením, což je podle senátora Brada Huttoa humánnější metoda než elektrický výboj. Návrh ale neprošel.

Usmrtit odsouzence na elektrickém křesle umožňují zákony devíti amerických států. Od roku 2000 bylo v USA popraveno 871 lidí, z toho na elektrickém křesle čtrnáct, naposledy v roce 2013.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků