Hlavní obsah
Jeb Bush Foto: ČTK/AP

Invazi do Iráku bych nařídil i já, říká Bushův bratr

Jeb Bush, další z rodiny Bushových, který se chce stát prezidentem USA, by stejně jako jeho bratr nařídil invazi do Iráku, kdyby byl na jeho místě. Řekl to v rozhovoru pro televizi Fox News, která část interview v pondělí uvolnila s předstihem.

Jeb Bush Foto: ČTK/AP
Invazi do Iráku bych nařídil i já, říká Bushův bratr

„Když teď víme, co víme, svolil byste k invazi?“ zněl dotaz moderátorky. „Svolil, stejně jako by k ní svolila Hillary Clintonová. A všem připomenu, že by to udělal každý, k němuž by se dostaly zpravodajské informace, které jsme měli,“ odvětil Bush.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Na poznámku, jestli to nebyla chyba, odpověděl: „Viděno s odstupem, byly informace, které všichni – celý svět, ne jenom Spojené státy – viděli, špatné. A s odstupem je jasné, že jakmile jsme provedli invazi a odstranili Saddáma Husajna, nesoustřeďovali jsme se v prvé řadě na bezpečnost.“

Bývalý guvernér Floridy dodal, že ani jeho bratr, někdejší prezident George W. Bush, který invazi nařídil, si nemyslí, že americká intervence byla bez chyb.

USA podnikly invazi v březnu 2003. Jedním z důvodů byly zbraně hromadného ničení, jimiž podle nich režim diktátora Saddáma Husajna disponoval. Žádné se tam však nenašly. Země se nedlouho po odstranění Husajna a po jeho popravě propadla do krvavé sektářské války, jejíž důsledky se projevují dodnes. Bojové akce zahraničních sil v čele s americkými byly ukončeny až za prezidenta Baracka Obamy koncem roku 2011.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků