Hlavní obsah

Instruktor radil americkým vojákům, že je třeba zničit Mekku a Medínu

Americká armáda v jednom ze svých kurzů učila důstojníky, že nepřítelem USA je islám obecně, nikoli jenom teroristé. Analogicky k útoku na Hirošimu nebo k bombardování Drážďan za 2. světové války v něm instruktor také učil, že bude nutné zničit posvátná místa islámu Mekku i Medínu, a to bez ohledu na civilní oběti. Pentagon kurz pozastavil v dubnu, když si jeden ze studentů na obsah výuky stěžoval.

Instruktor radil americkým vojákům, že je třeba zničit Mekku a Medínu

Podobně také Federální úřad pro vyšetřování loni změnil výcvik agentů, protože původní kurz byl příliš kritický vůči islámu, připomněla agentura AP.

"Dokud se nepodrobíte, budou nenávidět vše, co představujete, a nikdy nebudou žít vedle vás," říkal armádní instruktor Matthew Dooley loni v červenci v Norfolku ve Virginii v kurzu určeném nižším důstojníkům a vládním civilistům. Tématem bylo plánování a vedení války a Dooley kromě jiného tvrdil, že Ženevské konvence, které určují normy pro válečné konflikty, už neodpovídají současnosti. Při plánování války hovořil o možnostech hrozby "vyhladovění Saúdské Arábie" nebo o islámu zredukovaného na kult a o zničení muslimských svatých měst Mekky a Medíny.

Dooley stále pro armádu pracuje, ale už nevyučuje. Má za sebou vojenskou akademii ve West Pointu a zahraniční mise v Německu, Bosně, Kuvajtu a Iráku a také vlastní několik vyznamenání.

Vést téměř totální válku

V části svých kurzů věnovaných transformaci islámu vyzýval k "přímé ideologické a filozofické konfrontaci". Islám je podle něj spíš ideologie než jenom náboženství a sám už válku Západu, zejména USA, vyhlásil. "Pokračovat v současné americké strategii je proto nelogické," sděloval posluchačům. Ta se prý snaží hledat společný jazyk s islámskými vůdci a nikoli vést "téměř totální válku".

Kurz, kterému Dooley vyučoval, nebyl hlavní součástí osnov. Učil se od roku 2004 pětkrát do roka, přičemž se zapisovalo vždy po 20 studentech, což znamená, že jím za tu dobu prošlo na 800 studentů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků