Hlavní obsah
Donald Trump u jednoho z prototypů možné budoucí zdi oddělující USA od Mexika Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Hranici s Mexikem bude podle Trumpa chránit armáda

Hranici mezi USA a Mexikem budou chránit vojáci až do té doby, než se postaví zeď. V Bílém domě to řekl v úterý novinářům americký prezident Donald Trump.

Donald Trump u jednoho z prototypů možné budoucí zdi oddělující USA od Mexika Foto: Evan Vucci, ČTK/AP
Hranici s Mexikem bude podle Trumpa chránit armáda

„Chystáme se to udělat vojensky,” konstatoval prezident a dodal, že záležitost už probral s ministrem obrany Jamesem Mattisem.

„Dokud nebudeme mít zeď a náležitou bezpečnost, bude naši hranici hlídat armáda. Je to velký krok. Nemůžeme dopustit, aby hranice přecházeli lidé ilegálně,” řekl Trump.

Zastavit karavany

V dřívějším prohlášení varoval, že americká rozvojová pomoc Hondurasu a dalším středoamerickým zemím může být ohrožena, pokud se nezastaví „karavany” stovek migrantů směřujících do USA z mexicko-guatemalské hranice.

„Karavana směřující k našim chabě chráněným hranicím se musí zastavit. Ve hře je dojná kráva NAFTA, stejně jako pomoc pro Honduras a státy, které to umožňují. Kongres musí okamžitě jednat!” napsal prezident na Twitteru s odkazem na smlouvu o severoamerickém volném obchodu NAFTA, která je podle Washingtonu výhodná jen pro Mexiko a Kanadu, nikoli pro USA.

Prezident považuje ochranu jižní hranice USA za jeden z pilířů svého vládního programu, ale stavba zdi naráží na problémy v Kongresu. Na hraniční zeď je v rozpočtu na letošní fiskální rok vyčleněno pouze 1,57 miliardy dolarů [celá zpráva], což je výrazně méně než 25 miliard, které prezident žádal po Kongresu. [celá zpráva]

Demokraté mají podmínky

Demokraté a republikáni se nemohou dohodnout na financování stavby. Demokraté peníze podmiňují řešením situace dětských přistěhovalců, jejichž ochranu před vyhoštěním se Trump pokouší zrušit. Zatím to ale zablokoval soud. [celá zpráva]

Podle agentury Reuters nelze očekávat, že by se ostrahu hranice s Mexikem podařilo vyřešit do listopadových parlamentních voleb v USA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků