Hlavní obsah
Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

FBI nevěří, že by byl Trump za Obamy odposlouchán, píší New York Times

Šéf FBI James Comey požádal americké ministerstvo spravedlnosti, aby veřejně popřelo tvrzení prezidenta Donalda Trumpa o údajných odposleších. S odvoláním na vysoké americké činitele o tom v neděli informoval deník The New York Times. Trump v sobotu obvinil svého předchůdce Baracka Obamu, že ho během loňské předvolební kampaně nechal v kanceláři v Trump Tower odposlouchávat.

Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP
FBI nevěří, že by byl Trump za Obamy odposlouchán, píší New York Times

Nejmenovaní američtí činitelé řekli listu NYT, že Comey považuje Trumpova tvrzení za nepravdivá. Proto chce po resortu spravedlnosti, aby je korigoval. Prý mu vadí, že prezident neodůvodněně naznačil, že Federální vyšetřovací úřad (FBI) porušil zákon.

Resort spravedlnosti ale žádné stanovisko nevydal. Jeho mluvčí se k záležitosti odmítla vyjádřit. Komentář neposkytl ani mluvčí FBI. Ze stávajícího postoje Bílého domu navíc vyplývá, že se nechystá od obvinění vznesených Trumpem ustoupit.

Proč nejedná stejně jako u Clintonové?

Podle NYT není jasné, proč stanovisko nevydá sám Comey. Jeho počínání označil deník za zákulisní manévrování, které kontrastuje s tím, jak loni 11 dnů před prezidentskými volbami oznámil další vyšetřování aféry kolem elektronické pošty Hillary Clintonové.

List NYT poznamenal, že Comeyho postoj je v podstatě výtkou adresovanou Trumpovi, neboť šéf FBI se tak dostává do pozice, kdy zpochybňuje prezidentovu pravdomluvnost. Deník proto spor mezi Comeym, který je vrcholným představitelem bezpečnostních sil v zemi, a hlavou státu považuje za nejvážnější následek Trumpových sobotních výroků a zároveň jako ukázku toho, na jak tenký let se nová administrativa pouští.

Podle agentury DPA Trump zřejmě svoje tvrzení o odposleších opírá o vyšetřování, které prováděl FBI a tajné služby loni v jeho okolí a které souviselo s jeho údajnými finančními vazbami na Rusko. Případné odposlechy by ale v tomto případě podle amerických zákonů nařídil právě šéf FBI, nikoli Obama.

Bílý dům požádal v neděli Kongres, aby Trumpovo podezření zveřejněné bez jakýchkoli důkazů prošetřil. [celá zpráva] Přední demokratičtí politici či lidé z týmu exprezidenta obvinění rázně odmítli. Obamu podpořil i někdejší šéf tajných služeb James Clapper, který funkci opustil s Obamovým lednovým odchodem.[celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků