Hlavní obsah
 

Dvojí úspěch pro SpaceX: První stupeň rakety se úspěšně vrátil, obytný modul je ve vesmíru

Soukromá společnost SpaceX zaznamenala významný úspěch, její nosná raketa Falcon 9 v pátek vynesla na oběžnou dráhu nafukovací obytný modul, načež se poprvé podařilo úspěšně zvládnout manévr, při kterém se první stupeň rakety bez poškození vrátil na Zem.

 
Dvojí úspěch pro SpaceX: První stupeň rakety se úspěšně vrátil, obytný modul je ve vesmíru

Nosná raketa vzlétla podle plánu v pátek ve 22:40 SELČ a její let živě přenášel americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). První stupeň rakety Falcon 9 o výšce 70 metrů se podle agentury AFP po vynesení Dragonu na oběžnou dráhu vrátil po asi deseti minutách zpět na Zemi a úspěšně dosedl na plovoucí přistávací plošinu u pobřeží Floridy.

Společnost SpaceX očekávala páteční start s napětím také proto, že předchozí start nákladní lodě Dragon k ISS se koncem loňského června nezdařil. Nosná raketa Falcon 9 explodovala zhruba dvě a půl minuty po vypuštění, zřejmě kvůli závadě ocelové vzpěry, která uvolnila héliové tlakové lahve.

Budou testovat nafukovací obytný modul

Nákladní loď se má spojit s ISS v neděli. Média si u nové mise bez posádky všímají hlavně nafukovacího modulu BEAM (Bigelow Expandable Activity Module), který je výrobkem společnosti Bigelow Aerospace. Páteční start je počátkem jeho dvouletého ostrého testu. Po připevnění k vesmírnému komplexu se v květnu naplní vzduchem do objemu 16 krychlových metrů, tedy do velikosti malé ložnice.

Bydlet v něm prozatím ale nikdo nebude. Počítá se s tím, že posádka ISS do modulu čtyřikrát až šestkrát za rok vstoupí, aby odebrala vzorky vzduchu a změřila teplotu a radiaci.

Revoluce v kosmickém bydlení

Pokud se experiment podaří, půjde podle amerických expertů o malou revoluci v kosmickém bydlení. Nafukovací moduly se mají využívat při budování základen na Měsíci a Marsu. Vědci nyní pracují na vylepšení obalu, který má být odolnější proti nárazu kosmického "smetí", než plášť standardních modulů.

BEZ KOMENTÁŘE: Astronauti na ISS budou testovat nafukovací obytný modul

Video: Novinky/Reuters

Po dvou letech bude nafukovací modul odpojen a poslán k Zemi, kde shoří v atmosféře. Už za půl roku ale má být podle agentury AP k ISS dopraven další model. Společnost Bigelow Aerospace chce dokonce vyrobit nafukovací modul o velikosti autobusu a nakonec prý i velký nafukovací hotelový komplex.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků